Baptysterium w Izniku

Współrzędne GPS: 40.426498, 29.725201

Położenie w mieście: 

W zaniedbanej okolicy, na niewielkim podwórku otoczonym niskim murkiem, znajduje się jedna z ciekawszych pamiątek po okresie bizantyjskim w Izniku. Z poziomu gruntu schody prowadzą pod ziemię, gdzie znajduje się wejście do baptysterium, czyli budowli przeznaczonej specjalnie do udzielania sakramentu chrztu.

Fronton bramy baptysterium w Izniku
Fronton bramy baptysterium w Izniku

Baptysteria wznoszono najczęściej w pobliżu kościołów. W przypadku baptysterium z Izniku przypuszcza się, że należało ono do kościoła Zaśnięcia Bogurodzicy (czyli Koimesis). Skromne pozostałości tego kościoła położone są w odległości zaledwie 50 metrów na zachód od baptysterium.

Schody prowadzące do baptysterium
Schody prowadzące do baptysterium

Baptysterium zbudowano na planie koła i przykryto kopułą. Ściany budynku zostały wzniesione z naprzemiennie ułożonych warstw kamieni oraz cegieł. Kopuła, nisze w ścianach oraz fronton bramy wejściowej wykonano w całości z cegieł, a podłogę wyłożono kamiennymi płytami. W ścianach baptysterium znajdują się cztery nisze, rozmieszczone asymetrycznie.


Wnętrze baptysterium w Izniku (kliknij, aby powiększyć)

Pośrodku budowli znajduje się źródło wody, obudowane marmurowymi płytami, tworzącymi kształt zbliżony do kwadratu. Na tych płytach wykute zostały inskrypcje w języku hebrajskim oraz greckim. Kolejna marmurowa płyta została wmurowana w ścianę budowli, po stronie wschodniej. Zdobią ją motywy krzyża i diamentu.

Źródło obudowane marmurowymi płytami
Źródło obudowane marmurowymi płytami

Prowadzące do baptysterium schody mają kształt litery L. Wejście do środka zamknięte jest kratą, ale pomimo niej wnętrze jest dobrze widoczne. Osoby dociekliwe mogą uzyskać pozwolenie na wstęp do wnętrza budowli, zgłaszając się do kierownictwa Muzeum w Izniku.

Budynek baptysterium zbudowany został w VI wieku n.e. i aż do XIX wieku służył chrześcijanom. Wśród Turków miejsce znane jest jako Böcek Ayazması czyli "owadzie święte źródło". W latach 30-tych XX wieku baptysterium zostało zbadane i opisane przez A. M. Schneidera, który stworzył również szkice oraz plan tego miejsca.


Baptysterium w Izniku (kliknij, aby powiększyć)

Położenie

Baptysterium znajduje się przy ulicy Çelebi Sokak, po południowo-wschodniej stronie Izniku. W pobliżu znajduje się dworzec autokarowy oraz ruiny kościoła Zaśnięcia Bogurodzicy.

Powiązane artykuły: 

Powiązane relacje: