Ankara - ocena kosztów dla studenta

Witam wszystkich. Prosiłbym o pomoc. Jestem studentem zainteresowanym wyjazdem do Turcji w ramach programu Erasmus (Turcja jako kraj aspirujący podpisała ten program). Moje pytanie, a jakże, dotyczy najbardziej interesującej sprawy studenta, a mianowicie kosztów. Program Erasmus przeznacza 87 Euro tygodniowo, jako dofinansowanie dla wyjeżdżających. Skorzystałem z zamieszczonej na stronie informacji na temat kosztów podstawowych produktów, co napawa optymizmem. Jednak na stronie uczelni METU (Middle East Technical University) w Ankarze znalazłem następującą informację: Incidental and Personal Expenses: $ 150 Books and supplies, a semester $ 300 Meals (on Campus), minimal monthly cost $ 600 Incidental and personal expenses, a semester Students should also budget extra for travel. Minimalne koszty posiłków, na poziomie $300 miesięcznie przekreślają trochę szanse pokrycia większości kosztów z dofinansowania, zwłaszcza po doliczeniu kosztów akademika i podobnych. W świetle powyższego, jak oceniacie 87 Euro dofinansowania tygodniowo, przy założeniu, że część tej kwoty będzie musiała pokryć akademik. 87 Euro w polskich realiach, to dużo. Co, jeżeli chodzi o Tureckie realia? Pozdrawiam I z góry dziękuję za wszelką pomoc, szczególnie tą najszybszą ;) P.S. Strona ogromnie przydatna nie tylko dla turystów - mnóstwo informacji. Doskonała robota.

Fora: 

Koszty

Ciężko jest mi ocenić, jaką część wydatków można pokryć z kwoty dofinansowania, ponieważ nie znam ceny pobytu w akademiku. Ceny noclegów w pensjonatach/tańszych hotelach zaczynały się od 35 lirów/dziennie za pokój 2-osobowy, ale podejrzewam, że akademik będzie znacznie tańszy. Radzę skonsultować to z kimś ze strony METU odpowiedzialnym za wymianę międzynarodową.

Co do cytowanej kwoty $300 za wyżywienie na kampusie, to wydaje się być realna, zakładając jadanie posiłków na stołówce i wliczając koszt napojów (zwłaszcza w upały to znacząca część budżetu). Koszty wyżywienia można by nieco obniżyć, przygotowując posiłki samodzielnie (o ile w akademiku jest zaplecze kuchenne), ale wydaje mi się, że wyjazd na wymianę studencką nie powinien polegać na samotnych posiłkach.

Dofinansowanie do Erasmusa jest, z definicji, jedynie dodatkiem, który ma pokryć różnice kosztów utrzymania, a nie całkowite koszty związane z wyjazdem, więc sądzę, że trzeba liczyć się z pokrywaniem części wydatków z własnej kieszeni. Turcja jest krajem, w którym koszty życia są zbliżone do Polski, z drobnymi różnicami (np. droższa jest tam benzyna, a tańsze owoce).

Bardzo dziękuję za komplementy na temat strony i mam nadzieję, że moje wskazówki będą pomocne.

koszty

Obok kampusu znajdziesz baz problemu mieszkania studenckie, kosz za osobę z opłatami powinien się mieścić w 100 euro, ogólnie lepiej nie mieszkać na terenie kampusu bo w nocy gdzieś od 22 do 6 bramy są zamknięte i nie wrócisz po imprezie do domu ;] jedzenie na uczelnianej stołówce przynajmniej na Haceteppe jest bardzo tanie - ok 2 liry za obiad, w restauracji ceny od 5 do 10 lirów ale za duży, pyszny posiłek, którym wystarczy na cały dzień :) najlepiej pogadaj z kimś kto był na tej uczelni, w Ankarze razem z imprezami i jedzeniem w restauracjach nie wydawałem więcej niż 400 euro na miesiąc tu masz podsumotanie o METU, a właściwie ODTU - po turecku http://www.erasmuse.pl/szkola/952/Orta_Dogu_Teknik_Universitesi.html