Wiza dla studenta w Turcji

Dzień Dobry, 

 

Zwracam się z pytaniem dotyczącym przyznzawania wiz dla studentów programu Erasmus.Dowiedziałam się, że wiza przyzanwa jest bezpłatnie, najczęściej okres jej wydanie to 1 dzień ( rano składamy wniosek, po południu odbieramy wizę).

Niestety od tego roku te zasady się zmieniły, przez co zupełnie nie wiem co robić. Na program wymiany wyjeżdżam około 12.02.2014, dokumenty od uczleni goszczącej dostałam tydzień temu ( spóźnienie ze trony uczleni tureckiej...), po wizę jestem w stanie aplikować dopiero w piątek.

Jeżeli okazę się, że nie otrzymam na czas wizy studenckiej, to czy mogę na lotnisku zakupić wizę turystyczną, a później jak najszybciej udać się po pozwolnie na pobyt? Czy to będzie niezgodnie z prawem?

 

Z gory wielkie dzięki za odpowiedź!

Fora: 

wiza dla studenta w Turcji

Tak to prawda, ze wiza zazwyczaj wydawana jest w 1 dzien. W okresie zimowym (luty) nie powinno byc z tym problemu i wiza powinna byc wydana w 1 dzien. Problem zaczyna sie w czerwcu gdyz maja wtedy bardzo duzo wnioskow i okres czekania to okolo 5 dni. Moje pytanie odnosnie Twojego wyjazdu- co oznacza okolo 12.02, czy masz juz w takim ukladzie wykupiony bilet? Jesli nie, moglabys poczekac te pare dni do piatku (to tylko 3 dni)na zakupienie biletu zeby miec pewnosc. 

Jesli chodzi o wize turystyczna. A wlasciwie nie posiadanie wizy studenckiej, kwestia jest taka ze na miejscu uniwersytet wyda ci "student certificate" z ktorym udajesz sie na posterunek policji aby otrzymac 'residence permit", Bylo wiele przyadkow kiedy studenci aplikowali po residence permit z wiza turystyczna a majac student certificate i bez problemu dostawali residence permit. Jest jednak maly problem ktory pojawia sie po stronie Uniwersytetu, gdyz nie kazdy uniwersytet zarejestruje Cie jako studenta wymiany bez posiadania wizy studenckiej. I to  juz zalezy wlasnie od Uniwersytetu, takze jesli mozesz napisac na jaki Uniwerek jedziesz na wymiane, postaram sie wiecej pomoc.

I jeszcze jedna sprawa: w tej

I jeszcze jedna sprawa: w tej chwili (z tego co pamiętam) nie ma wizy turystycznej na 4 czy 5 miesięcy - a na tyle potrzebujesz lub nawet dłużej, jeżeli zostajesz na wakacje w Turcji. Gdy wiza turtstyczna Ci wygaśnie, musisz udac się np. do najbliższej granicy państwa i kupić kolejną wize turystyczną. Ja tak zrobiłam, ponieważ chciałam zostać dłużej w Stambule.

Przecież na punktach

Przecież na punktach granicznych już nie można kupić wizy turystycznej...? Tylko Internet.

odnosnie sprawy

Niestety nie mozna juz tak robic, jesli jestes na wizie turystycznej i chcesz zostac dluzej niz 90 dni to musisz zaaplikowac o touristic residence permit.  nie da sie juz opuscic kraju na 1 dzien i wrocic bo wiza turystyczna jest wazna na 90 dni w okresie 180 dni( czyli ze mozesz wjezdzac, wyjezdzac bez potrzeby kupowania kolejnej wizy), ale jesli jestes w kraju te 90 dni to pozniej zeby znowu wjechac turystyczne do Turcji musisz odczekac znowu 90 dni. 

Wiza

Spokojnie, wiza studencka wydawana jest w ciągu jednego, lub 2-3 dni roboczych. Jeśli w Ambasadzie powiesz, że niedługo wyjeżdżasz i zależy Ci na czasie, tym bardziej nie powinno być problemów. Ja składałam wniosek niedawno, w styczniu. W piątek złożyłam dokumenty, a we wtorek po południu miałam wizę do odebrania :) 

Wiza

Co do ambasady tureckiej to nie mam dobrego zdania. Nie mogłam się z nimi skontaktować telefonicznie i mailowo. Jak przyjechałam do ambasady to Pani nie chciała mi wydać wizy tego samego dnia, nie wiedzieć dlaczego. A muszę dodać, że inne osoby dostały wizę tego samego dnia. Nie obchodziło Panią, że mieszkam daleko, że będe musiała specjalnie po nią wracać (aplikowałam w piątek, odbiór był w poniedziałek), że zaraz muszę wyjechać na studia i to, że pisałam do nich i dzwoniłam wcześniej (również kontaktowałam się poprzez ambasadę w Chorwacji). 

Jeszcze chciałabym dodać, że przy wyrabianiu residence permit trzeba uzbroić się w cierpliwość. To może potrwać parę tygodni. A tam oddajesz paszport, czyli w tym czasie nie możesz wyjechać. 

Mam również pytanie. Jestem w Turcji i mam residence permit do końca czerwca. Chciałabym dłużej zostać, ale nie chce mi się przedłużać ikametu, bo to kosztuje i dużo z tym roboty. Mogę po prostu wyjechać sobie np. na Cypr na jeden dzieńi wracając wykupić turystyczną wizę?

w tym wypadku mozesz tak

w tym wypadku mozesz tak zrobic, jesli masz residence permit, ktory sie skonczyl i wyjezdzasz i wracasz na turystycznej, ale tak jak pisalam wczesniej pozniej nie bedziesz juz mogla tego zrobic jeszcze raz jesli konczy Ci sie wiza turystyczna i wyjezdzasz na 1 dzien i chcesz wrocic i wykupic nowa turystyczna. 

Dziwnie jest z ta ambasada turecka, tak troche wlasni ezalezy od humoru :/