czas przejazdu Stambuł - Denizli (Pammukale)

Czy ktos wie ile to zajmuje własnym samochodem ?  Czy da sie w ciagu jednego dnia zrobic tą trasę i jeszcze połazic po tych tarasach ?

Fora: 

Przejazd do Denizli z Istanbulu

Odległość z Istanbulu do Denizli to przeszło 800 km, a czas przejazdu samochodem wynosi około 12 godzin. W jeden dzień nie da się fizycznie obrócić w dwie strony i pozwiedzać.

Może warto zastanowić się nad noclegiem na miejscu w Pamukkale, jest tam dużo pensjonatów? Ewentualnie, żeby nie być zmęczonym, a zaoszczędzić na czasie, można pojechać autokarem nocnym, pozwiedzać i wrócić na drugą noc.

no mi wyszło okolo 650

no mi wyszło okolo 650

http://maps.google.pl/maps?f=d&source=s_d&saddr=stambu%C5%82&daddr=Denizli,+Turcja&hl=pl&geocode=FdawcQIdQCe6ASlrCGgABKfKFDHQsAG8mP7M4Q%3BFYhsQAIdttK7ASlpajo1sT_HFDGuaCDm_mMzLg&mra=ls&sll=52.025459,19.204102&sspn=7.926748,15.249023&ie=UTF8&z=7

 

niestety mało austostrady i dwupasmowek tez niewiele. Na szczescie spora czesc po plaskim.

 

Oczywiscie ze bedziemy spac w pammukale ale pytanie czy damy rade tego dnia jeszcze zwiedzic te tarasy ?

Zakladam ze kolo 8 wyjedziemy z stambułu (korki !!) i na jakąś 17-18 moze uda sie nam dojechac. Mozna jeszcze o tej porze wchodzic na te tarasy ?

Nie wiem jak w turcji "schodzi droga" w polsce zakładam sobie średnią około 70km/h (czasem uda sie >80 zrobic) a w turcji to podejrzewam ze ciezko bedzie.

Zwiedzanie Pamukkale

Odległość zależy od wybranej trasy, chociaż na przejazd poniżej 10 godzin bym raczej nie liczyła, a korki w Stambule są przez cały dzień.

Co do godzin otwarcia Pamukkale, to wg różnych źródeł jest ono otwarte w lecie do 19.00 lub do zachodu słońca, co zresztą daję niewielką różnicę. Zakładając, że dojedziecie na 17.00 być może uda się Wam oblecieć pędem wapienne tarasy, ale czy o to chodzi, żeby jechać cały dzień i godzinkę czy dwie pozwiedzać?

Odrębną kwestią są sąsiadujące bezpośrednio z tarasami ruiny starożytnego uzdrowiska Hierapolis, na któych zwiedzenie trzeba sobie przyjąć minimum 2 kolejne godziny - nekropolia, miasto, teatr, położone na wzgórzu martyrium świętego Filipa, plutonium - jest tego trochę i szkoda będąc na miejscu nie zobaczyć.

zwiedzanie pammukale i ruin

Iza, dziękuje za info,

No mówiąc szczerze hierapolis nie brałem pod  uwage..... Generalnie założyłem ze jak jedne ruiny odpuscimy to nic sie nie stanie tym bardziej ze po Stambule, całym dniu w aucie i łażeniu po Pammukale trzeba dzieciaki nad morze szybko zawozic ;)

Ale w takim razie pytanie ktore z tych ponizej wymienionych ruin są hm... najmniej excytujące (czyli mozna je odpuscic jako niewiele wnoszące w temacie)

1. Hierapolis

2. Efez

3. Pergamon

4. Assos

5. Troja 

I ile czasu mniej wiecej potrzeba na sprawne ale w miare  wnikliwe obejscie kazdego z tych miejsc ?

Rozumiem ze to indywidualna sprawa ale są  takie miejsca ze czuc w nich magię a są tez po prostu zwykłe wysuszone słoncem kawałki kamienia.

Niestety czas nam nie pozwala na dłuższe zabawienie w turcji.
Taki mam dylemt ze sa 3 dni na to wszystko.

Różne ruiny - subiektywnie

Dla uciechy dzieci może warto rozejrzeć się w Pamukkale nad noclegiem z basenami zasilanymi ze źródeł termalnych?

Co do wyboru zabytków/ruin do zwiedzenia, to moja subiektywna hierarchia jest następująca:

1. Efez - największe i najlepiej zachowane miasto antyczne w zachodniej Turcji. Sporo atrakcyjnych momentów podczas zwiedzania, nawet dla dzieci, np. starożytne latryny, na których można usiąść, ogromny teatr, po którym można pobiegać i przetestować akustykę, a za dodatkową opłatą - zwiedzanie obecnie rekonstruowanych willi rzymskich. Czas zwiedzania to minimum 3-4 godziny, ale przydałoby się więcej.

2. Hierapolis - jak wcześniej pisałam, położone bezpośrednio przy Pamukkale, więc po drodze. Świetnie zachowany teatr, ogromna nekropolia - różne rodzaje grobowców, można wybrać się na mini-wędrówkę w poszukiwaniu martyrium św. Filipa (na wzgórzu), albo szukać groźnego plutonium. Czas zwiedzania - min. 2 godziny - biegiem.

3. Troja - raczej dla fascynatów historii. Po wizycie w Efezie czy Hierapolis większość odwiedzających jest rozczarowana stanem obiektu. Z punktu widzenia najmłodszych najciekawsza jest drewniania, współczesna replika konia trojańskiego, do której można wejść i zrobić sobie zdjęcie. Czas zwiedzania - 2 godziny wystarczą spokojnie.

4. Pergamon - teatr w kiepskim stanie, słynny ołtarz Zeusa wywieziony do muzeum w Berlinie. Osobno położony jest Asklepiejon. Czas zwiedzania - 2 godziny wystarczą.

Assos - nie byłam osobiście, więc nie skomentuję.