zmarła ostatnia przedstawicielka dynastii Osmanów ...

W Stambule w 92 roku życia zmarła ostatnia przedstawicielka dynastii Osmanów – Neslisah Sultan – podała agencja Interfax.

Była wnuczką ostatniego sułtana Imperium osmańskiego Mehmeda VI (Mehmed Vahideddin), rządzącego w latach 1918-1922.

Neslisah Sultan urodziła się w 1921 roku w Stambule.

Opuściła miasto w wieku trzech lat, emigrując razem z rodziną do Francji.

W 1940 roku wyszła za maż za księcia Muhammada Abdel Moneima, syna ostatniego kedywa (wicekróla) Egiptu - Abbasa II i została w ten sposób egipską księżniczką.

W 2009 roku, po śmierci Osmana Ertugrul Osmanoglu, ostatniego pretendenta do tronu, przyjęła tytuł "najstarszego członka rodziny Osmanogullari" (dynastii Osmanów).

Dynastia, do której należała Neslisah Sultan, rządziła Imperium osmańskim prawie 650 lat.

Jej dziadek Mehmed VI doszedł do władzy po upadku reżimu "młodoturków".

"Młodoturcy" z kolei objęli rządy po rewolucji 1908 roku i wciągnęli kraj w I wojnę światową.

Wówczas Turcja walczyła po stronie Niemiec i Austrii.

W 1922 roku sułtan był zmuszony uciekać z kraju na brytyjskim statku.

Do władzy doszedł Mustafa Kemal Pasza i jego zwolennicy, którzy byli niezadowoleni z rządów monarchy i panoszenia się w kraju Anglików.

Potem Kemal został pierwszym prezydentem Turcji.

...

tyle z netu...

Odpowiedzi

Media jak zwykle koloryzują...

...co chyba Cię nie powinno zaskoczyć. Neslisah Sultan była ostatnią przedstawicielką dynastii Osmanów, która urodziła się za czasów sułtanatu i doświadczyła wygnania z Turcji. Nie była natomiast ostatnią z rodu Osmanów, obecnie żyje Osman Bayezid Osmanoğlu - 44. z kolei głowa rodu imperialnego Osmanów. Jest pierwszym członkiem dynastii, który urodził się już na wygnaniu, a obecnie jest obywatelem Stanów Zjednoczonych.

dynastia Osmanów...

za cienką ( raczej "przypadkową") mam wiedzę o TR, więc mogłem tylko poczekać na zweryfikowanie informacji zaserwowanej przez media...

ale, bynajmniej nie kwestionując czegokolwiek - to jest niuansik - media pisały "prowokacyjnie" o przedstawicielce, zatem chwała Allahowi, że pozostaje jeszcze na tym łez padole przestawiciel plci mniej pięknej...

Ostatnia przedstawicielka

Media polskie pisały o 'przedstawicielce', ale wystarczy odwołać się do źródeł angielskojęzycznych, aby wyczytać, że piszą o 'last in line to the dynasty that once ruled the Ottoman empire'. To określenie nie determinuje płci osoby 'ostatniej z dynastii, która niegdyś rządziła imperium osmańskim...

Osman Bayezid

Wg wyszperanych informacji Osman Bayezid nie ma dzieci. Nie oznacza to jednak, że wraz z jego śmiercią wygaśnie ród Osmanów. W kolejce do objęcia stanowiska głowy rodu jest obecnie 24 książąt z różnych linii pobocznych dynastii. W przypadku Osmanów zasadą określającą porządek obejmowania tronu jest tzw. seniorat. Jego regułą jest, że tron przypada najstarszemu męskiemu przedstawicielowi całego rodu.

.

Czyli obecnie moj dziadek ?

JA

Ona nie byla ostatnia... 

Tak jestem z dynastii Osmanów

Moja siostra też

Osmanska Dynastia

Witam , 

Czytalam artykul zamieszczony powyzej oraz komentarze. Jestem przekonana ze rod Osmanow przetrwa i bedzie rozrastal sie w nieskonczonnosc albowiem oni sa wybrancami aby ponownie stworzyc wielkie Osmanskie Imperium. Pozdrawiam,