Yabanci na autostradzie...

była informacja, że od nowego roku karty KGS poszły do lamusa...

czyżbym przespał informację, co gospodarze zaserwowali w zamian ?

Odpowiedzi

HGS

Teraz opłaty za przejazd autostradami w Turcji mają formę naklejki na przednią szybę samochodu. System nazywa się HGS czyli Hızlı Geçiş Sistemi. Naklejkę kupuje się w urzędach pocztowych, do zakupy potrzebny jest dowód rejestracyjny pojazdu i wypełnienie formularza zgłoszeniowego. Naklejka jest ważna tylko dla zgłoszonego pojazdu.

Przy zakupie naklejkę 'doładowuje się' kwotą co najmniej 20 TL. Jeżeli ktoś posiada kartę KGS z jakimiś środkami, to podobno można przy okazji przenieść je do HGS. Kolejne doładowania naklejki są możliwe przy bramkach na autostradach - w budkach na postojach przy poboczach. Skanowanie i odliczenie środków z konta HGS następuje automatycznie, nie trzeba stawać i skanować jak przy starym KGS-ie. Przejazd przez bramkę bez ważnego HGS to koszt potrójny wartości przejechanej trasy.

Tyle teoria, praktykę przetestujemy już za tydzień...

HGS przedłużką KGS...

jeśli okaże się, że uszporowane na KGS punkty można transferować na konto HGS to będzie to znaczyć solidność informatyczno - finansową zarządcy autostrad TR...

bo i Lukroman i ja mamy karty KGS pozostawione z myślą o kolejnym sezonie a tu klops ...

tzn. chcemy je przekazać dalej by nie utraciły tych kilku drobnych lir ...

 

Karty

Jeśli mnie pamięć nie myli (szperać na forum mi się nie chce), to ktoś zapodawał, że viatole mają być... Może tylko dla ciężarowych? A dla osobówek te winietki z chipem, który się doładowuje (jak???) No i czy bramki autostradowe pozostały?

Dobrze, że Iza wzięła delegację i zraportuje na pewno praktyczne aspekty HGS..

 

Obecnie są dwie możliwości zapłaty za korzystanie z autostrad

1. Opisany powyżej HGS, czyli winietki kupowane na poczcie, doładowywane też na poczcie i w wybranych punktach przy bramkach na autostradach.

2. OGS (Otomatik Geçis Sistemi) czyli system z elektronicznym transponderem (jak via toll), ale z tego co wiem, to może to rozwiązanie stosować tylko auto na rejestracji tureckiej. Potrzebne jest do tego również konto w banku tureckim....

Testować HGS będę, bo chcemy jechać od Edirne przez Stambuł aż do okolic Izniku autostradą, a pewnie gdzieś dalej też się jakiś odcinek trafi. Spróbujemy też na poczcie przelać sobie resztki środków z karty KGS na ten HGS, jak się uda, to wszystko opiszę.

System obowiązujący od Nowego

System obowiązujący od Nowego Roku nosi nazwę HGS. Zastąpi on całkowicie KGS, przy czym OGS nadal będzie funkcjonował. HGS polega na zastosowaniu magnetycznej naklejki na szybę. Chipy i karty HGS można kupić w oddziałach Tureckiej Poczty (PTT), na stacjach paliwowych oraz na autostradach w punktach obsługi ruchu kołowego. W sprzedaży są dwa rodzaje kart opłat: w postaci etykiety - koszt ok. 5 lir tureckich (TL), druga w postaci karty płatniczej - koszt 15 lir tureckich. Na karcie musi być dostępna kwota co najmniej 60 lir

taką odpowiedz uzyskałem a google

Wyniki badań terenowych

Karty HGS można kupić w urzędach pocztowych, ale nie we wszystkich placówkach, na stacjach benzynowych, ale też tylko wybranych (jest ich mało) i przy bramkach na autostradach (nie wszystkich). Z tą minimalną kwotą się nie sprawdziło, na początku kupiłam kartę z doładowaniem 30 TL, a potem, gdy zaszła potrzeba, doładowałam kwotę 50 TL.

konsumpcja HGS...

zatem się pytam - czy i gdzie widać ile lir zostało zżartych na trasie ?

jak KGS się "przyklejało" do czytnika to na wyświetlaczu pisali ile jeszcze nam pozostało ?

I tu jest pewien problem...

...bo często tego nie widać. Czasami (rzadko) przy bramkach są wyświetlacze, na których pojawia się stosowna kwota. W razie wątpliwości można udać się na pocztę, np. jej oddział przy bramkach autostradowych, gdzie po okazaniu odcinka zakupionej karty HGS, pracownik wczytuje ją do systemu i podaje nam kwotę, jaka jeszcze jest na koncie.

przelew z KGS na HGS...

to chyba jeno ten wątek pozostał niedopowiedziany...

czy komuś udało się przelać resztówkę ale też jesli tak, to jak długo to będzie mozliwe ?

czyli czy KGS można sobie spokojnie wrzucić do pojemnika na plastykowe odpady ?

 

Nam się nie udało :(

Na szczęście jakaś bardzo drobna kwota została na KGS. Próbowałam na poczcie, gdzie załatwiałam HGS, próbowałam w budce przy autostradzie, jakoś się nie dało i już...