Plan pokojowy rządu tureckiego dla Kurdystanu

Jak donosi BBC, rząd turecki ma zamiar w najbliższym czasie ogłosić plan pokojowego zakończenia konfliktu w południowo-wschodniej części kraju. Ogłoszenie miało odbyć się w ubiegły wtorek, opóźnione zostało jednak przez protesty opozycji.

Częścią planu ma być zezwolenie na prowadzenie edukacji w języku kurdyjskim oraz na wykorzystywanie go w trakcie kampanii wyborczej. Nie będzie on natomiast obejmował amnestii dla partyzantów i zwolenników PKK przetrzymywanych w tej chwili w więzieniach. Celem rządu tureckiego jest zakończenie krwawego konfliktu, który w ciągu ostatnich 25 lat pochłonął życie 40 tys. ofiar.

Aktualizacja (14/11/2009). Wczoraj, 13. listopada, doszło do oficjalnego ogłoszenia planu pokojowego rządu tureckiego mającego na celu przywrócenie pokoju w południowo-wschodniej części kraju. W trakcie trwającego cztery i pół godziny wystąpienia, minister spraw wewnętrznych Turcji Besir Atalay przedstawił szczegóły planowanych działań. Zgodnie z oczekiwaniami w trakcie wystąpenia nie było mowy o amnestii dla członków PKK.