Gümüşlük

Współrzędne GPS: 37.054600, 27.240200

Region: 

Gümüşlük to niewielka osada położona na najdalej wysuniętej na zachód części półwyspu Bodrum, około 21 km od miasta Bodrum. Osada znajduje się w okolicy naturalnego portu osłoniętego z północy i południa przez przylądki.

Gümüşlük

Uroku wiosce dodaje zakaz stawiania nowych budynków, dzięki któremu udało się zachować tu wiele ze spokojnej atmosfery wioski egejskiej.

Gümüşlük

Co warto zobaczyć: 

W czasach starożytnych Gümüşlük znane było jako Myndos - kolonia dorycka położona w Karii. Obecnie niezbyt imponujące ślady budowli z czasów starożytnych można zobaczyć w samym Gümüşlük, w wodach zatoki oraz na Wyspie Królików (tr. Tavşan Adası).

Gümüşlük

Skalistą, niewielką Wyspę Królików oddziela od lądu stałego wąski pas wody, który można pokonać na piechotę lub wpław. Podczas przeprawy widoczne są fundamenty starożytnego Myndos, które zostały zalane wodami morskimi na skutek trzęsienia ziemi.

Gümüşlük

Na południe od Gümüşlük ciągnie się długa, niezatłoczona plaża. Niestety miejscami w wodzie można napotkać na sporo wodorostów.

Gümüşlük

W miasteczku znajduje się także stary kościółek, w którym obecnie odbywają się kilka razy w tygodniu koncerty chopinowskie.

Gümüşlük

Jak dotrzeć?: 

Dolmuszem z Bodrum i z Turgutreis.

Gümüşlük

Powiązane artykuły: 

Powiązane relacje: