Alında

Współrzędne GPS: 37.558300, 27.823601
Alında

Region: 

Stanowisko archeologiczne Alında jest jednym z najciekawszych miejsc tego rodzaju na terenie Turcji. Do takiej opinii przyczynia się nie tylko wspaniały stan zachowanych budowli antycznych, ale również ich widowiskowe położenie — wysoko nad współczesną wsią Karpuzlu, wśród ciekawych form skalnych. Pomimo tych atrakcji z nieznanych nam powodów Alında jest niezmiernie rzadko odwiedzana przez turystów. Dobrą wiadomością dla tych osób, które zdecydują się na wycieczkę do Alındy jest brak opłaty za wstęp na jej teren.

Zarys historii

Alında była niegdyś obronną fortecą, strzegącą z góry urodzajnej równiny. Schroniła się w niej Ada — córka satrapy Karii, Hekatomnusa i siostra słynnego Mauzolosa — po wygnaniu z Halikarnasu przez jej kolejnego brata, Pixodarusa, który odebrał jej tytuł królowej. Gdy w 334 roku p.n.e. Aleksander Wielki dotarł na tereny Karii, wygnana królowa zaadoptowała go jako swojego syna i poddała mu twierdzę w Alındzie. W zamian za ten szczodry gest, macedoński wódz przyznał Adzie formalne dowództwo podczas oblężenia Halikarnasu. Po odniesionym zwycięstwie Aleksander przywrócił Adę na tron całej krainy, a jej popularność wśród lokalnej ludności zagwarantowała mu lojalność mieszkańców Karii. Po tych wydarzeniach tereny Karii, w tym — Alında, uległy procesowi szybkiej hellenizacji.

Alında

W połowie III wieku p.n.e. władcy z dynastii Seleucydów ustanowili w Alındzie garnizon wojskowy. Alındzie była również ważnym ośrodkiem handlu, a od III wieku p.n.e. do III wieku n.e. biła własną monetę. Alında pojawia się również w bizantyjskim wykazie biskupstw, a do chwili obecnej jest uznawana za biskupstwo tytularne Kościoła rzymskokatolickiego.

Alında

Zwiedzanie

Po pokonaniu stromego zbocza można obejrzeć świetne zachowany budynek targowy z czasów hellenistycznych, o długości aż 99 metrów i szerokości 15 metrów. Budowla ta miała niegdyś trzy kondygnacje, z których do naszych czasów najlepiej zachowała się ta najniższa. Na parterze znajdowały się dwa sklepy, z których można było przejść na południowy taras. Pierwsze piętro stanowiła jedna rozległa sala, przedzielona podwójnym rzędem kolumn i dobrze doświetlona dzięki dużemu oknu w zachodniej ścianie oraz wąskim otworom w ścianie frontowej. Najwyższa kondygnacja sięgała wysokością do przylegającej do budynku targowego od strony północnej agory. Agora ta miała kształt kwadratu o boku długości 30 metrów.

Alında

Dalej w kierunku szczytu wzniesienia stoi w dużym stopniu nietknięty zębem czasu teatr z 5 tysiącami miejsc. Został on zbudowany w II wieku p.n.e., a w I wieku n.e. przebudowany przez Rzymian. W pobliżu szczytu można odnaleźć dobrze zachowaną, dwukondygnacyjną wieżę z okresu hellenistycznego. Niegdyś była ona połączona z teatrem i innymi budynkami miasta za pomocą tunelu. W dolinie natomiast stoi fragment rzymskiego akweduktu, z którego pozostały cztery łuki podpierające konstrukcję.

Alında

Informacje praktyczne

Wstęp na teren antycznego miasta Alında jest darmowy. Jeżeli odwiedzicie te okolice w sobotę, to możecie przy okazji obejrzeć duży targ, który odbywa się we wsi Karpuzlu.

W poszukiwaniu noclegu należy udać się do Çine (33 km na wschód) lub Yatağanu (55 km na południowy-wschód).

Alında

Dojazd: 

Transportem publicznym: autokary docierają do Karpuzlu z miasta Çine. Z Karpuzlu można kierować się na piechotę do ruin Alındy, podążając za znakami z okolicy Yeni Mahalle przy bazarze. Uwaga - dotarcie na szczyt wzgórza może być wyczerpujące, wymaga bowiem wspinaczki po stromym zboczu (1 km). Można również wybrać okrężny spacer wzdłuż drogi dojazdowej na szczyt (4 km).

Taksówką: do Alındy można dojechać taksówką z Çine, z możliwością odwiedzenia kolejnego antycznego miasta - Alabandy - w drodze powrotnej. W Karpuzlu także można wynająć taksówkę, która dowozi na szczyt wzgórza.

Samochodem: dojazd samochodem do Karpuzlu wymaga zjechania z głównej drogi przelotowej w regionie czyli z trasy D550 łączącej Aydın (na północy) z Muğlą (na południu). Jadąc z północy należy odbić z tej trasy w miejscowości Çaltı i przejechać 26 km w kierunku zachodnim drogą nazwaną w oczywisty sposób czyli Çine Karpuzlu Yolu.

Jeżeli podróżujecie z południa, przykładowo z Yatağanu można skorzystać z tego samego dojazdu - jest to trasa dalsza, ale lepszej jakości, niż alternatywa, czyli kręta droga Milas Karpuzlu Yolu, odchodząca od drogi D550 w okolicy Yatağanu.

Artykuł powstał na podstawie tekstu w języku angielskim autorstwa Michela Gybelsa. Zdjęcia: Michel Gybels.

Odpowiedzi

Zdjęcia

Od razu rzuca się w oczy, że zdjęcia jakieś takie retro i bez polotu. Nadworny fotograf turcjiwsandalach na pewno by takiej fuszerki nie odstawił. 

Oj tam, oj tam ;)

Nam się tam na razie nie udało dotrzeć, poza tym jak widać ze zdjęć - warunki były średnie (brak chmur i przejrzystego powietrza). Nadwornych fotografów TwS jest w tej chwili sztuk 4, chociaż walczmy z wadliwym sprzętem :(