sytuacja w Syrii a lira turecka ...

czytamy w Pulsie Byznesu...

 

Strach związany z coraz bardziej prawdopodobną interwencją w Syrii (w naszej opinii do niej dojdzie) w największym stopniu dotyka sąsiadującą z nią Turcję. Turecka giełda momentami traciła 3% i znalazła się na najniższych poziomach w tym roku. Gwałtowna wyprzedaż nie ominęła też liry, która jest najsłabsza w historii. Kurs USD/TRY przełamał dziś psychologiczną barierę 2,00 i wyznaczył historyczne maksimum na poziomie 2,0328. Bank centralny Turcji zdecydował się bronić liry i ma na to przygotowane 40 mld $.

Przecena tureckiej liry w dniu dzisiejszym jest oczywistą reakcją na wzrost ryzyka geopolitycznego związanego z Syrią. Nie byłaby ona jednak tak gwałtowna, gdyby nie wcześniejsze jej osłabienie, które miało swe źródła zarówno w pogorszeniu sytuacji gospodarczej Turcji, jak i ucieczce inwestorów zagranicznych w związku z obawami o konsekwencje przyszłego ograniczenia przez Fed wartości programu QE3. Mając to wszystko na uwadze można postawić tezę, że lira w dalszym ciągu będzie tracić na wartości, a interwencje banku centralnego nie zdołają zatrzymać trendu deprecjacyjnego.

Odpowiedzi

Lira turecka

Tendencja spadkowa kursu liry tureckiej jest widoczna już od 2 miesięcy, ale faktycznie obecnie jej cena jest bardzo niska. Nic, tylko jechać do Turcji i korzystać, prawda?

to be or not to be...

oto jest mocno żywotne a krwiożercze pytanie..

bo mnie nijak w łepetynie łysej nie może się ujawnić - jak to jest, że muzułmańska brać tak kosi ( za surowiec i paliwo do silników ) swoich współbraci w wierze na terenie TR... ?

czy ktokolwiek potrafi udzielić pełnego wytłumaczenia niewiernemu znad Wisły ?

Ciekawy problem, ale...

...czy nie jest tak, że to państwo nakłada na paliwo najwięcej dodatkowych podatków, akcyz itd.? Cena zakupu za granicą może być stosunkowo niska, ale rząd turecki sobie zdrowo życzy za przywilej jazdy samochodowej.

Raczej nie

Ceny na Opecie pozostały bez zmian (na razie), za eurodiesel chcą teraz w granicach 4,35 TL, ale to jedna z najdroższych sieci.

Tanio jak barszcz. W Grecji

Tanio jak barszcz. W Grecji diesel 1,45 a 95 1,8 euro. A były czasy gdy paliwo w Turcji było nawet drozsze niz w Norwegii.

Odpowiadajac jackiemu- jak myslisz skad Turcy maja kase na drogi i jedna z najpotezniejszych armii na swiecie. Kolo Izmiru mozna kupic tansze paliwo. Ale Turcy ostrzegali, ze ten niby diezel to tak naprawde mazut.

Tanio, taniej, najtaniej...

Podane przeze mnie powyżej ceny z Opetu są zawyżone w stosunku do realnie spotykanych na przydrożnych stacjach. W maju 2013 najniższa cena, jaką płaciliśmy za diesla to było 3,65 TL za litr. P.S. Samochód przeżył, ma się dobrze, paliwo okazało się być porządnej jakości.

Zanim zaczelismy przeplacac

Zanim zaczelismy przeplacac na Opecie tankowalismy np LPG na takiej z logo w postaci kapitanskiej czapeczki-chyba nie ma juz tej sieci-w warsztacie uswiadomiono nas, zeby tam nie tankowac gazu jezeli chcemy dalej jechac.

Paliwo

Diesel w Turcji ma chyba 2 postacie: motorina i eurodiesel. Motorina jest zwykle tańsza, rok temu była nawet po 3,50 TL, zwykle w stacjach niesieciowych lub mniej prestiżowych, natomiast eurodiesel oscylował około 4 - 4,25 TL. Do naszego starego osiołka tankowałem motorinę, objechałem bez problemu, ale do nowych CDI raczej nie ryzykowałbym. Zresztą tankowałem zwykle tam, gdzie TIRy, oni wiedzą, gdzie dobre paliwo.

Motorina

Nasz Pieskowóz konsumował tańszą motorinę bez narzekań, chociaż po pierwszym jej tankowaniu mieliśmy lekką tremę...

motorina...

widywałem ją...

ale nawet się nie pytałem...

i oferty kupna nie miałem...

jak jechać to jechać a nie żałować :-)

motorina

Bo Twoja cytrynka to francuski piesek :) konsumuje tylko kawior i szampan !

Gryzipiorki z Pulsu Byznesu

Gryzipiorki z Pulsu Byznesu coś słyszeli tylko nie wiedza w ktorym kosciele dzwonia. Leca w dół głowne rynki wschodzace czyli Turcja, Brazylia, Indie. Główny problem w tym, ze Usaci chca wyłaczyc kroplówkę i zwolnic prace swoich drukarenek.

diesel i inne ...

nawet się nie spodziewałem, że takim skromnaśnym na blogu wpisem taki efekt osiągnę :-)

ale póki co ...

nie znajduję nadal wyjaśnienia owych cenowych dysproporcji ...

i jeszcze dyskryminacji braci bez habitowych w TR...

czyżby w obliczu NATOwskiego najazdu na Asada lata się szykowali ?

 

nie za bardzo rozumiem o co

nie za bardzo rozumiem o co Ci biega :-)))))) ale jak masz problem to przeanalizuj podatki zawarte w cenie paliwa, nawet w PL, bedziesz wiedział w czym rzecz.