Twierdza Yeni Kale w Eski Kahta

Twierdza Yeni Kale, czyli Nowy Zamek, to jedna z kilku dodatkowych atrakcji, jakie czekają na podróżników odwiedzających górę Nemrut. Oczywiście, w krainie o tak bogatej i długiej historii, jak Anatolia, określenie "nowy" niekoniecznie oznacza, że budowla powstała kilka lat temu. W tamtejszych realiach, twierdza jest nowa, gdyż została wzniesiona w XIII wieku n.e., co odróżnia ją od Starej Twierdzy (Eski Kale) czyli ruin antycznej Arsamei, datowanych na III wiek p.n.e.

Twierdza Yeni Kale w Eski Kahta

Most Septymiusza Sewera

Most Septymiusza Sewera, położony tuż przy trasie wiodącej z miasta Kahta na słynną Górę Nemrut, stanowi ciekawe wyzwanie dla osób, które chciałyby się dowiedzieć czegoś nowego, a jednocześnie dobrze udokumentowanego o tej strukturze. Wydawałoby się, że most ten nie kryje już żadnych tajemnic, gdyż został dokładnie obfotografowany i opisany, został mu również poświęcony artykuł na Wikipedii. Spróbujmy jednak przyjrzeć się owej budowli i jej historii w nieco bardziej dociekliwy sposób.

Most Septymiusza Sewera

Tumulus Karakuş

Zapewne wielu z Was marzy o podziwianiu wschodu słońca na górze Nemrut, a niektórzy szczęśliwcy na pewno mieli już taką okazję. Tymczasem całkiem niedaleko majestatycznej góry Nemrut wznosi się znacznie niższe wzgórze, którego szczyt znany jest jako tumulus Karakuş. Wizyta w tym miejscu nie zastąpi doświadczeń z Nemrutu, ale stanowić może doskonałe ich dopełnienie.

Tumulus Karakuş

Zarys historii Edirne

Trudno w kilku akapitach streścić historię miasta tak ważnego strategicznie jak Edirne. Jego położenie na głównych szlakach wiodących z Europy przez cieśninę Bosfor do Azji Mniejszej przyczyniało się zarówno do rozkwitu miasta, jak i wielu bitew, które stoczono w bezpośrednim sąsiedztwie Edirne. Nawet pobieżny przegląd źródeł książkowych oraz zasobów internetowych szybko doprowadza do odkrycia, że Edirne było świadkiem nie mniej niż 16 dużych konfliktów militarnych, zarówno bitew jak i oblężeń miasta, rozgrywających się na tym terytorium od czasów antycznych aż do XX wieku. Jedynym okresem długotrwałego pokoju i nieprzerwanego rozwoju były czasy osmańskie, kiedy to miasto zaznało prawie 500 lat spokoju.

Meczet Selimiye w Edirne

Tola w Turcji 2017

Poniżej opisałam moje przygody w Turcji w 2017 roku. Na wycieczkę pojechałam z rodzicami i bratem oraz pluszakami.

Zabawa w Pamukkale

Moje ulubione wakacje 2017

W tej relacji opisuję moje ulubione wakacje w Turcji. Pokazuję dużo zdjęć i mnóstwo obrazków, które sam narysowałem. Zapraszam do lektury - Staś!

Degustacja herbaty w Edirne

Most Justyniana w Tarsus

Wczesnobizantyjski most nad rzeką Cydnus jest jedną z najlepiej zachowanych, a zarazem widowiskowych atrakcji turystycznych Tarsu. Jednocześnie łatwo go przegapić, ponieważ stoi poza ścisłym centrum miasta, a prowadzą do niego nieliczne kierunkowskazy.

Most Justyniana w Tarsus

Wyprawa TwS 2017 - podsumowanie

Nasza tegoroczna wyprawa dookoła Turcji dobiegła już końca, więc czas przedstawić Wam jej skrótowe podsumowanie. Przebieg poszczególnych dni wyprawy został zaprezentowany na blogu Mruka, gdzie staraliśmy się na bieżąco spisywać nasze doświadczenia i wrażenia. Udawało nam się to prawie do końca, chociaż ostatnie 3 dni zostały opisane dopiero po powrocie do Polski. Naturalnie na szczegółowe opisy odwiedzonych przez ekipę TwS zabytków, miast i cudów natury trzeba będzie poczekać - wpisy na blogu to spontaniczne notatki pisane dla wspomożenia naszej pamięci dotyczącej przebiegu ekspedycji.

Herbata z Rize

Wyprawa TwS 2017

Ekipa TurcjiWSandałach powraca po trzech latach do Turcji. Postaramy się w miarę możliwości relacjonować nasze przygody w Azji Mniejszej.

Wyremontowana Synagoga w Edirne

Sillyon

Ruiny antycznego miasta Sillyon, położone niedaleko Antalyi, stanowią ważny dowód na to, że ze zwiedzaniem zabytków nie wolno zwlekać. Nigdy nie wiadomo, czy za kilka lat będą one nadal czekać w stanie nienadwyrężonym zębem czasu. W przypadku Sillyonu poważne uszkodzenia starożytnych budowli zostały spowodowane obsunięciem się ziemi w 1969 roku. Zachowane pozostałości miasta Sillyon znajdują się na wzgórzu, wznoszącym się na wysokość 210 metrów nad aluwialną równiną uformowaną przez rzeką Aksu, w czasach antycznych znaną jako Kestros. Już z oddali widać zarysy fortyfikacji miejskich, których nie udało się zdobyć samemu Aleksandrowi Macedońskiemu.

Sillyon

Strony

Subskrybuj Turcja w Sandałach RSS
cardiologistsnode