Çine

Współrzędne GPS: 37.612598, 28.061501

Region: 

Çine to niewielkie, bo liczące zaledwie 20 tysięcy mieszkańców, miasteczko w dystrykcie Aydın. Gdyby nie intrygujacy kierunkowskaz znajdujący się przy trasie przelotowej z Muğli do Aydın najprawdopodobniej minęlibyśmy je bez zatrzymywania się, a tym samym przegapili ciekawostkę archeologiczną, będącą główną atrakcją tej mieściny.

Miasteczko Çine

Znane wcześniej jako Kıroba miasto położone jest w dolinie potoku Çine Çayı, będącego dopływem rzeki Büyük Menderes. Çine otaczają zbocza górskie: po wschodniej stronie miasteczka wznosi się masyw górski Topçambaba o wysokości 1792 metrów n.p.m., a od zachodu - góra Teke, wysoka na 1276 metrów.

W czasach antycznych Çine Çayı znane było jako rzeka Marsyas. Nazwa ta nie jest przypadkowa, wiąże się z mityczną opowieścią o satyrze Marsjaszu, który wyzwał na muzyczny pojedynek samego Apollina. Przebieg współzawodnictwa jest dobrze znany: zgodnie z werdyktem bogini Ateny zawody wygrał Apollon, który następnie obdarł Marsjasza żywcem ze skóry. Okrutny los satyra wzruszył mieszkańców okolicznych lasów, nimfy i satyrów, których łzy zamieniły się w potok. Poetycka wizja tego wydarzenia znana jest w Polsce dzięki wierszowi Zbigniewa Herberta Apollo i Marsjasz.

Historia miasteczka Çine jest reprezentatywna dla tego obszaru Azji Mniejszej. Tereny te znajdowały się pod kontrolą Greków, Karyjczyków, Lidyjczyków, Persów, Rzymian i Bizantyjczyków. Ci ostatni toczyli tu zawzięte walki z plemionami Turków Seldżuckich. W XIII i XIV wieku obszar kontrolowali bejowie z rodu Menteşe, a w 1426 roku sułtan Murat II ostatecznie włączył go w obręb Imperium Osmańskiego. W 1900 roku Çine zostało zniszczone przez pożar, a następnie odbudowane, nie zachowało się więc w nim wiele zabytkowych budynków.

Miasteczko Çine

Obecnie Çine Çayı zostało przegrodzone potężną zaporą wodną o nazwie Çine Barajı, zapewniającą nawodnienie okolicznym terenom uprawnym oraz generującą co roku 118 GWh energii elektrycznej. Budowa zapory zakończona została całkiem niedawno, w 2010 roku, znacznie zmieniając krajobraz wokół miasteczka.

Oprócz rolnictwa ważnymi źródłami dochodu dla mieszkańców Çine i okolic są górnictwo kwarcu, zwłaszcza jego ozdobnej odmiany czyli ametystu, oraz leśnictwo.

Najsłynniejszą lokalną potrawą są mielone kotleciki o nazwie Çine Köftesi. Przyrządza się je z mięsa wołowego doprawianego czarnym pieprzem i kminem rzymskim (tr. kimyon), a podaje przybrane grilowaną cebulą, pomidorami i papryką. Przejeżdżając przez miasto widać wiele reklam lokalnych restauracji specjalizujących się w tej potrawie.

Co warto zobaczyć: 

Oprócz wizyty w jednej z köftecisi, czyli restauracji podającej köfte, w Çine warto podążyć za licznymi kierunkowskazami i odnaleźć stanowisko archeologiczne o nazwie Tepecik Höyük. Trwają tam prace odkrywające kolejne poziomy osadnictwa, sięgające czasów neolitycznych.

Prace archeologiczne w Tepecik Höyük

W pobliżu Çine, około 8 km na w kierunku zachodnim, znajdują się położone w górach ruiny antycznego karyjskiego miasta Alabanda.

Jak dotrzeć?: 

Samochodem: Çine leży tuż przy drodze D550, która prowadzi z oddalonego o 36 km Aydın na północy do położonej na południu Muğli (62 km).

Powiązane artykuły: