Zamek Beçin

Współrzędne GPS: 37.274799, 27.789000

Nad położonym nieopodal Milasu miasteczkiem Beçin góruje potężna twierdza, wzniesiona na wysokim wzgórzu za czasów panowania lokalnej dynastii Menteşe. Pomimo bliskości wybrzeża egejskiego i usadowionego nad nim niezwykle popularnego wśród wczasowiczów kurortu Bodrum, mało kto zagląda do Beçin, aby podjąć się wspinaczki do tego zamczyska. Najwyraźniej lokalne władze również nie liczą na nagły napływ turystów - wstęp do zamku jest symbolicznie płatny, a teren otoczony fortyfikacjami nie został zagospodarowany i dokładnie opisany. Jeżeli jednak będziecie przejeżdżać przez te okolice, to może warto zatrzymać się choć na chwilę w Beçin, chociażby po to, żeby obejrzeć rozległą panoramę roztaczającą się z murów obronnych.

Zamek Beçin

Zarys historii

Okres największej świetności Beçin przypadał na XIII i XIV wiek. Wówczas, po przegranej w 1243 roku bitwie pod Kösedağ nastąpił zmierzch potęgi Seldżuków, a powstała w Azji Mniejszej polityczna próżna została szybko wypełniona przez kilka lokalnych dynastii. Jedną z nich był ród, którego protoplastą był bej Menteşe. W okresie największej potęgi ich państwo zajmowało tereny rozciągające się od Aydınu na północy do Fethiye na południu. Za panowania wnuka założyciela dynastii - beja Orhana - stolicą tego emiratu został właśnie Beçin.

Widok z zamku Beçin

W 1358 roku państwo zarządzane przez ród Menteşe rozpadło się na dwie części. Południowe obszary przypadły Ahmedowi Ghaziemu, który rozbudował i upiększył Beçin. Jego następcy długo stawiali opór rosnącej potędze Osmanów. W 1390 roku wojska osmańskie po raz pierwszy zajęły Beçin, ale dynastii Menteşe udało się odbić ich stolicę po 12 latach walk. Jednak już w 1426 roku ich potęga została ostatecznie złamana, a Beçin i jego okolice ostatecznie wcielono w granice Imperium Osmańskiego.

Zamek Beçin

Zwiedzanie

Wjeżdżając do Beçin od strony Milasu trudno jest zignorować widok na wysokie wzgórze, na szczycie którego stoi zamek (tr. Beçin Kalesi), jakby żywcem wyjęty z opowieści o średniowiecznych rycerzach. Z oddali wygląda na twierdzę niemożliwą do zdobycia, ale po podjechaniu nieco bliżej okazuje się, że pod samą bramę prowadzi całkiem dobra i przejezdna droga.

Zamek Beçin

Twierdza została wzniesiona za czasów potęgi rodu Menteşe, a do jej budowy wykorzystano wszelkie dostępne materiały, w tym - fragmenty świątyni Zeusa, stojącej dokładnie w tym samym miejscu od czasów antycznych. Uważne spojrzenie na twierdzę z pewnością wskaże marmurowe stopnie z tej budowli, służące obecnie jako podbudowa zamczyska. Przypuszcza się, że pierwsze fortyfikacje w tej lokalizacji powstały wcześniej, w okresie bizantyjskim, ale zachowane do naszych czasów mury pochodzą z XIV wieku.

Zamek Beçin

Po upadku państwa Menteşe na terenie samej twierdzy oraz wokół niej powstało wiele domów mieszkalnych. Chociaż oficjalnie zabudowania znajdujące się w obrębie murów obronnych zostały opuszczone w latach 70-tych XX wieku, to podczas spaceru po twierdzy można się przekonać, że niektóre z nich sprawiają wrażenie ciągle użytkowanych.

Zamek Beçin

Tuż przed bramą zamkową stoi pokaźnych rozmiarów tzw. Wielki Hamam czyli obecnie zrujnowana łaźnia. Jej podłogi wyłożone są marmurem pozyskanym zapewne z dawnej, karyjskiej osady, a zadaszenie zostało wykonane w formie kopuł. Podobno po wchłonięciu państwa Menteşe przez Osmanów, budynek łaźni służył lokalnym bandytom jako kryjówka i miejsce przechowywania zrabowanych kosztowności. W pobliżu znajduje się również pochodzący z XIV wieku budynek dawnego zajazdu (czyli zawiyah). Jest on wspominany przez słynnego arabskiego geografa i podróżnika Ibn Battutę w dziele jego życia czyli księdze "Podarunek dla patrzących na osobliwości miast i dziwy podróży". Ponadto stoją tu skromne pozostałości mauzoleum wzniesionego na przełomie XIV i XV wieku oraz fontanny z XV wieku.

Mauzoleum przy zamku Beçin

Informacje praktyczne

Oficjalne godziny otwarcia zamku w Beçin dla zwiedzających to 9:00-19:00 w lecie (od kwietnia do października) oraz 8:00-17:00 w zimie (od listopada do marca). Zamek jest czynny codziennie, a cena biletu wstępu w 2015 roku wynosiła 5 TL.

Zamek Beçin

Dojazd

Transportem publicznym: autokary docierają do oddalonego o 6 km od Beçin dworca autokarowego w Milasie, z którego można podejść do zamku na piechotę lub wynająć taksówkę.

Samochodem: z położonego na południe od centrum Milasu skrzyżowania głównych dróg D525 i D330 odchodzi również boczna droga w kierunku południowym, do Ören, prowadząca przez Beçin. Po przejechaniu z tego skrzyżowania 1,5 km dojeżdża się pod wzgórze zamkowe. Drogę wjazdową pod sam zamek wskazuje stosowna brązowa tablica.

Kierunkowskaz do zamku Beçin

Powiązane artykuły: 

Powiązane relacje: