Sarıkale w Hattuşaş

Współrzędne GPS: 40.012901, 34.615002

Położenie w mieście: 

Sarıkale czyli 'Żółtą Twierdzę' w Hattuşaş trudno przegapić - jej położenie wyznaczone jest przez charakterystyczny kształt 60-metrowej skały, na której w czasach hetyckich stała forteca strzegąca okolicy. Twierdza powstała w czasach panowania Hetytów, najprawdopodobniej na przełomie XIV i XIII wieku p.n.e. Niektóre teorie głoszą, że Sarıkale pełniła funkcje religijne, jako miejsce kultu zmarłych.

 Sarıkale w Hattuşaş

'Żółta Twierdza' była wykorzystywana bardzo długo, bo aż do czasów Wschodniego Cesarstwa Rzymskiego, kiedy to rozbudowano mury obronne. Być może to ze zlokalizowanego w Sarıkale pałacu lokalny dygnitarz administrował sporą osadą bizantyjską, leżącą na południowy-wschód od twierdzy.

Sarıkale w Hattuşaş

Obecnie po Sarıkale pozostały tylko fragmenty murów obronnych i zbiorników na wodę pitną czyli tzw. cystern. Twierdza nie uległa jednak zniszczeniu w wyniku pożarów lub działań wojennych - pokonała ją naturalna erozja.

Sarıkale w Hattuşaş

Północna ściana skały jest zbyt strona, aby wspiął się na nią nieprzygotowany na taką ewentualność turysta. Lepiej skorzystać z krętej i wiodącej stromo pod górę ścieżki od strony południowo-wschodniej. Po drodze można zobaczyć pozostałości bramy oraz fortyfikacji z bastionami. U stóp Sarıkale znajdują się natomiast ruiny budynków z czasów frygijskich.

Dojazd

Należy dojechać do Hattuşaş. Utwardzona droga prowadząca przez teren Hattuşaş rozwidla się około 300 metrów po przystanku przy Dolnym Mieście. Trasa zwiedzania wiedzie prawą odnogą drogi w kierunku na Bramę Lwów. Przed dotarciem do tej bramy po lewej stronie drogi widoczne są ruiny Sarıkale.

Powiązane artykuły: 

Powiązane relacje: