Rakı

Rakı to najsłynniejszy mocny alkohol turecki, pijany jako apéritif do przystawek nazywanych meze. Jego charakterystyczną cechą jest aromat anyżku. Często porównywany bywa z innymi alkoholami z basenu Morza Śródziemnego, w tym z greckim ouzo. Najsłynniejszym koneserem rakı był sam Mustafa Kemal Atatürk, który zmarł zresztą na marskość wątroby...

 Promocja rakı w dyskoncie DIA

Podstawą produkcji rakı są winogrona, a za dodatek smakowy służy anyżek. Zazwyczaj moc trunku wynosi od 40 do 50%. Z tego powodu mało kto w Turcji pija nierozcieńczoną wersję napitku. Mocno schłodzoną rakı miesza się z wodą lub/i lodem, w wyniku czego powstaje napój o kolorze zbliżonym do mleka (wersja czysta jest przejrzysta niczym woda).

Porównanie do mleka jest źródłem popularnego określenia rakı jako 'lwiego mleka' (tr. aslan sütü). Z tego podobieństwa dwóch napojów wywodzi się anegdota, że muzułmanie mogą konsumować rakı pomimo obowiązującego w islamie zakazu spożywania alkoholu - przecież Allah patrząc z góry widzi jedynie biesiadników grzecznie popijających zdrowe mleko.

Do 2004 roku rakı była wytwarzana przez jedną firmę nazywaną Tekel - państwowego monopolistę, wytwarzającego marki Yeni Rakı, Kulüp Rakı, Tekirdağ oraz Altınbaş. Od czasu uwolnienia produkcji powstały nowe marki napoju, w tym linia premium - Efe Rakı z firmy Elda.

Picie rakı związane jest z całym ceremoniałem, skupionym wokół tzw. 'stołu rakı' (tr. rakı sofrası), na którym oprócz tego napitku znajduje się mnóstwo przystawek ciepłych i zimnych. Najpopularniejszym są: twardy biały ser (tr. beyaz peynir) oraz kawałki melona. Tradycyjnie wznoszone toasty brzmią Afiyet olsun! (Na zdrowie!) oraz Şerefinize! (Pomyślności!).

Odpowiedzi

raki = ouzo = mastika...

technologia produkcji identyczna, smak też...

dyskusja trwać może jedynie na poziomie w którym kraju - TR - GR - BG najlepiej smakuje...

a co do "mleczności" owego trunku to istnieje opinia, że anyżówkę bardzo trudno jest "ochrzcić", więc takowa próba oszustwa skutkuje wybieleniem...