Nemrut

Położenie: 
Współrzędne: 
37.961811, 38.735748
Zabytek lub zabytki: 
greckie, ormiańskie

Wiele osób kojarzy Turcję z tajemniczymi posągami z góry Nemrut, które często zdobią okładki przewodników i albumów.

Nemrut - słynne "głowy"

Historia góry Nemrut to jednocześnie historia szaleństwa i megalomanii. Lokalny król sprzed czasów rzymskich, zwany Antiochusem, wierzył, iż jest równy bogom z przeszłości. Aby dać wyraz temu przekonaniu, nakazał na szczycie górskim usypać sztuczny wierzchołek z kruszonej skały, o wysokości 50 metrów. U stóp tego wierzchołka natomiast postawiono dwumetrowe posągi przedstawiające go w otoczeniu bogów.

W wyniku trzęsień ziemi posągi straciły głowy, które stoją obecnie osobno na ziemi, chociaż istnieją podobno plany usytuowania ich z powrotem na ramionach kamiennych postaci zasiadających na kamiennych tronach.

Nemrut - kamienne trony

Więcej informacji o górze Nemrut znajdziecie w relacjach Nasza turecka przygoda, Turcja dookoła, Turcja 2012 relacja z wojażu Jacky & Maryla, W Kurdystanie na wulkanie urządzili grzybobranie.


Dojazd: 

Najłatwiejszym sposobem dostania się na Nemrut jest wykupienie wycieczki zorganizowanej. Można to uczynić w Karadut, Kahta, Malatya, Şanlıurfa lub nawet w Kapadocji.

Alternatywą jest wjazd wynajętym samochodem, lecz należy uważać na wąskie i kręte drogi oraz często pędzących na złamanie karku tureckich kierowców. Ostatecznością jest wjazd taksówką z Kahta.

Nemrut - wschód słońca

Typowa wycieczka na Nemrut, w naszym przypadku wykupiona w Malatyi, obejmuje przejazd, usługi przewodnika i często nocleg w hotelu położonym nieopodal szczytu Nemrutu. Główną atrakcją jest podziwianie zachodu, a następnie wschodu słońca nad Nemrutem. Z hotelu możliwa jest piesza wycieczka na szczyt, chociaż chętnych podwozi busik. Podziwianie zachodu i wschodu słońca traktowane jest jako obowiązkowy punkt programu. Trudno zapomnieć zdumiony wyraz twarzy pracownika hotelu, który łamanym angielskim wypytywał się, czemu nie zdecydowaliśmy się zostać na szczycie do zachodu. Podziwianie wschodu słońca wymaga jeszcze większych poświęceń - trzeba wstać o jakiejś nieludzkiej porze, dać się wwieźć na górę i siedzieć w tłumie innych turystów czekając cierpliwie na ten wschód. Acha, należy pamiętać o ciepłym ubraniu, nawet w środku lata na szczycie przed wschodem słońca jest dość zimno.

Wierzchołek góry Nemrut

cardiologistsnode