Fethiye

Współrzędne GPS: 36.624298, 29.119301

Region: 

Nazwa miasta, ustanowiona w 1934 roku, została nadana w hołdzie miejscowemu pilotowi Fethiyemu Beyowi, który życiem przypłacił walkę o niepodległość Turcji. W czasach starożytnej Licji miasto nazywało się Telmessos. Od zdobycia przez plemiona tureckie w XIII aż do 1934 roku nosiło nazwę Megri.

Fethi Bey - bohaterski lotnik

Zdjęcie udostępnił nam użytkownik portalu TwS piotrmx.

Fethiye z całą pewnością można uznać za miasto reprezentujące Wybrzeże Licyjskie Turcji. Prezentuje ono licznie zachowane licyjskie sarkofagi, niezapomniane, malownicze widoki gór okalających zatokę oraz senną, lecz pełną uroku atmosferę, charakterystyczną dla tego regionu Turcji - Licji.

Grobowce licyjskie w Fethiye

Z racji tego, że w samym Fethiye plaż nie ma, centrum turystyczne z ogromną ilością hoteli powstało w odległej o 4 km dzielnicy Fethiye - Çalış, w której turyści muszą zadowolić się kamienisto-żwirową plażą.

Fethiye stanowi ponadto doskonałą bazę wypadową do równie ciekawych i malowniczych okolic.

Co warto zobaczyć: 

Fethiye, będąc głównym miastem portowym Licji, oferuje przyjemny spacer promenadą wzdłuż portu.

Port w Fethiye Zdjęcie udostępnił nam użytkownik portalu TwS piotrmx.

Podczas spaceru będzie nam towarzyszyć nie tylko widok morza, gór, statków i jachcików, ale także... no kogóż by innego, jak nie samego ojca narodu, Atatürka? Tablice z plakatami z jego wizerunkiem ustawione są wzdłuż chodnika, a gdzieniegdzie oddzielone są zadaszonymi miejscami, w których można odpocząć od słońca.

deptak wzdłuż portu

W Fethiye odbywa się także wtorkowy targ pełen rozmaitości. Warto się na niego wybrać, jednak nie oczekując od niego orientalnego charakteru.

Będąc w Fethiye, warto wsiąść do dolmusza z tablicą Kayaköy, ponieważ wyprawa do tego miejsca jest jak najbardziej godna polecenia. Jest to wioska, w której na trzech pagórkach znajduje się mnóstwo kamiennych domów... domów opuszczonych przez Greków w 1923 roku w wyniku wojny turecko-greckiej. Po tym fakcie, nie zostały one już więcej zasiedlone, gdyż miasto to uznano za przeklęte. Można tam poruszać się po ustalonej trasie, uiszczając wcześniej opłatę lub też samodzielnie wyznaczyć sobie drogę po wzgórzu i odkrywać tajemnice ruin...

W Kayaköy odbywają się także wieczory tureckie.

Kayaköy

W Fethiye ma swój początek jeden z najciekawszych pieszych szlaków turystycznych w Turcji, wiodący przez góry Taurus Szlak Licyjski.

Jak dotrzeć?: 

Autokarem z kierunku na Antalyę lub Muğlę. Z Antalyi prowadzą do Fethiye dwie trasy autokarowe - wzdłuż wybrzeża i śródlądowa - ta druga jest krótsza.

Powiązane artykuły: 

Powiązane relacje: