Karty Museum Pass dla turystów podróżujących po Turcji

Od dłuższego czasu na terenie Turcji funkcjonuje system kart Müzekart, uprawniający do tańszego odwiedzania placówek muzealnych oraz stanowisk archeologicznych. Niestety o Müzekart mogą ubiegać się jedynie obywatele Turcji oraz Tureckiej Republiki Cypru Północnego, oraz cudzoziemcy posiadający pozwolenie na pobyt w Turcji i studenci z zagranicy posiadający ważne legitymacje wydane przez uczenie tureckie. Z tego powodu użyteczność Müzekart dla turystów jest znikoma. Na szczęście od pewnego czasu tureckie Ministerstwo Kultury i Turystyki systematycznie rozbudowuje ofertę skierowanych dla turystów kart Museum Pass.

Museum Pass w Kapadocji

Karty Museum Pass różnią się zasięgiem geograficznym, ceną i okresem ważności. We wszystkich przypadkach nabywając taką kartę otrzymuje się prawo wstępu do określonych placówek muzealnych i stanowisk archeologicznych bez konieczności kupowania dodatkowych biletów. Co więcej, posiadacze kart Museum Pass przepuszczani się poza kolejką, co w przypadku największych przebojów turystycznych Turcji, takich jak Hagia Sophia czy Efez, ma ogromne znaczenie. Pierwszeństwo nie obowiązuje przy kontroli bezpieczeństwa, więc w wielu miejscach i tak trzeba trochę czasu spędzić w kolejce. Każde miejsce można odwiedzić w ramach zakupionej karty jeden raz. Warto też pamiętać, że w Turcji działa wiele muzeów prywatnych, w których karty Museum Pass (z pewnymi wyjątkami) nie mają zastosowania.

Poniżej znajdziecie zestawienie aktualnie sprzedawanych kart należących do systemu Museum Pass i dowiecie się, gdzie można je nabyć na miejscu w Turcji. Można je kupować również przez Internet, ale system sprzedaży jest dostępny jest jedynie w językach tureckim i angielskim, co wiele osób może skutecznie zniechęcić do tej formy zakupów.

Museum Pass - Istanbul

Museum Pass - Istanbul to najdłużej funkcjonująca karta w systemie. Obowiązuje w 13 największych przebojach turystycznych Stambułu, w tym, w Hagia Sophia, pałacu Topkapı i jego haremie oraz w Muzeum Archeologicznym. Ponadto uprawnia do zniżek w wielu placówkach prywatnych, takich jak Muzeum Sakıp Sabancı czy Muzeum Rahmi M. Koç. Posiadacze karty otrzymują również zniżki w wyznaczonych restauracjach, kinach, parkach rozrywki i biurach podróży.

Karta Museum Pass - Istanbul kosztuje obecnie 85 TL i jest ważna przez 5 dni (120 godzin) od jej zakupu. Pamiętajmy, że wstęp do Hagia Sophia kosztuje obecnie 30 TL, do pałacu Topkapı - kolejne 30 TL, plus dodatkowo 15 TL za zwiedzanie Haremu, a bilet do Muzeum Archeologicznego to 15 TL. Zwiedzając jedynie te miejsca już oszczędza się 5 TL dzięki zakupowi karty. Kolejne atrakcje, w tym Muzeum Kariye czy Muzeum Sztuki Islamskiej wychodzą w tym przypadku gratisowo.

Decydując się na zakup tej karty warto starannie zaplanować kolejność zwiedzania poszczególnych miejsc, uwzględniając dni, w których poszczególne placówki są zamknięte. Większość z nich nieczynna jest w poniedziałki, ale pałac Topkapı nie jest dostępny we wtorki, a Muzeum Kariye - we środy.

Sprzedaż kart Museum Pass - Istanbul jest prowadzona w budkach biletowych przy pałacu Topkapı, Hagia Sophia, Muzeum Kariye, Muzeum Archeologicznym oraz w punkcie informacji turystycznej na lotnisku Atatürka.

Museum Pass - the Aegean

Karta Museum Pass - the Aegean obowiązuje na terenie trzech tureckich prowincji w regionie Morza Egejskiego: İzmir, Aydın i Muğla. Uprawnia do wstępu na teren zarządzanych przez tureckie Ministerstwo Kultury i Turystyki stanowisk archeologicznych i muzeów na tym terenie. Wśród placówek objętych działaniem karty znajdują się takie rewelacyjne stanowiska jak Efez, Afrodyzja czy Pergamon.

Museum Pass - the Aegean kosztuje 75 TL, a ważna jest przez 7 dni. Jej sprzedaż prowadzą kasy biletowe przy najważniejszych muzeach i stanowiskach archeologicznych regionu.

Museum Pass - the Mediterranean

Karta Museum Pass - the Mediterranean jest ważna na terenie trzech prowincji śródziemnomorskiej części Turcji, w Antalyi, Mersinie i Adanie. Mogą z niej skorzystać osoby wypoczywające w Alanyi lub Side, aby bez problemu odwiedzić twierdzę w Alanyi, placówki muzealne w Alanyi, Side i Antalyi oraz wspaniałe antyczne miasta Termessos, Aspendos czy Perge. Zasięg karty obejmuje również wschodnią część antycznej Licji, położoną w prowincji Antalya oraz liczne stanowiska archeologiczne w okolicach Mersinu, takie jak Kızkalesi, zamek Mamure oraz jaskinie Nieba i Piekła.

Cena Museum Pass - the Mediterranean to 60 TL, a jej okres ważności wynosi 7 dni. Można ją nabyć w kasach biletowych w wymienionych powyżej placówkach oraz w wielu innych, rzadziej odwiedzanych stanowiskach, takich jak Simena, Patara czy jaskinia Karain.

Museum Pass - Cappadocia

Karta Museum Pass - Cappadocia obowiązuje, jak sama nazwa wskazuje, na terenie Kapadocji. To jedna ze skromniejszych ofert w wachlarzu kart wstępu, ponieważ obejmuje jedynie 10 miejsc. Są to: dolina Ihlara, skansen w Göreme, kościół Karanlık Kilise w Göreme, podziemne miasta w Derinkuyu, Kaymaklı i Özkonak, skansen w Zelve, stanowisko Çavuşin oraz placówki muzealne w Nevşehir i Hacıbektaş.

Museum Pass - Cappadocia kosztuje 45 TL i jest ważna przez 3 doby od zakupu. Punkty sprzedaży znajdują się w kasach biletowych wszystkich wymienionych powyżej miejsc.

Museum Pass - Turkey

Najnowsza karta w ofercie Ministerstwa Kultury i Turystyki to prawdziwa rewelacja. Karta Museum Pass - Turkey obowiązuje we wszystkich prowadzonych przez ten organ placówkach muzealnych oraz stanowiskach archeologicznych na terenie kraju! Oznacza to, że w jej ramach otrzymujecie wstęp do około 300 miejsc.

Karta kosztuje 185 TL, a na jej wykorzystanie macie 15 dni. Sprzedaż prowadzą wszystkie placówki wymienione powyżej oraz wiele innych, w takich miastach jak Şanlıurfa, Amasya, Erzurum czy Kahramanmaraş.

Pozostaje mi tylko życzyć Wam owocnego zwiedzania Turcji. Liczę na Wasz odzew i relacje z wypraw, z wykorzystaniem kart Museum Pass!