Karabiga

Współrzędne GPS: 40.404099, 27.301001

Region: 

Karabiga to niewielkie miasto portowe, leżące nad Morzem Marmara w prowincji Çanakkale. Bogata historia miasta związana jest nieodłącznie z kultem bożka Priapa, od którego pochodziła antyczna nazwa osady.

Ruiny antycznego Priapos

Lokalizacja miasta, niedaleko ujścia rzeki Biga, nad niewielką zatoką, sprzyjała rozwojowi osady jako portu handlowego. Również obecnie Karabiga jest ważnym portem dla kontenerowców.

Priap, od którego pochodzi antyczna nazwa miasta, był pomniejszym bóstwem z panteonu grecko-rzymskiego. Jego zadaniem była sprawowanie ochrony nad zwierzętami hodowlanymi, drzewami owocowymi, winnicami, ogrodami i... męskimi genitaliami. Na malowidłach, posążkach i mozaikach z epoki można Priapa łatwo rozpoznać po przesadnie wielkim członku w stanie erekcji.

Kult Priapa miał swoje korzenie w Azji Mniejszej, w okolicach Lampsakos (obecnie Lapseki), czyli w pobliżu miejscowości Karabiga. Stopniowo rozprzestrzenił się na cały obszar starożytnej Grecji, a później - Rzymu. Dokładna relacja pomiędzy imieniem bóstwa a nazwą osady Priapos nie jest znana, ale można przypuszczać, że ma ona związek ze słynnymi lokalnymi winnicami.

Krótka historia miasta

Karabiga znana w starożytności jako Priapos lub Priapus została założona przez greckich osadników, którzy przybyli na wybrzeże Morza Marmara z Miletu w VII wieku p.n.e. Alternatywna wersja głosi, że miasto powstało jako kolonia Kizykos. Grecki geograf Strabon wspominał, że na tym obszarze wytwarzano wyjątkowo smaczne wino, a historyk Tukidydes pisał, że mieściła się tu baza okrętów wojennych.

Ruiny antycznego Priapos

W 334 roku p.n.e. miasto poddało się bez walki Aleksandrowi Wielkiemu, jeszcze przed bitwą nad Granikiem. To zbrojne starcie z armią perską było pierwszym zwycięstwem macedońskiego wodza na terenie Azji Mniejszej. Słynna rzeka Granik to w rzeczywistości raczej spory potok, noszący obecnie nazwę Biga Çayı i uchodzący do Morza Marmara w okolicach Karabiga.

Ruiny antycznego Priapos

W czasach bizantyjskich miasto znane było jako Pegae i znajdowała się w nim warowna twierdza. Osmanowie opanowali ten region Azji Mniejszej w 1364 roku.

Ruiny antycznego Priapos

Stosunkowo mała ilość informacji, jakie mamy o przeszłości Karabiga/Priapos wynika z braku prowadzonych w tej lokalizacji wykopalisk archeologicznych. Wstępne badania zostały przeprowadzone w 1997 roku przez profesora Cevata Başarana z Uniwersytetu Atatürka w Erzurum. Archeolog ten zdecydował się jednak zająć wykopaliskami w niedalekim Parionie.

Ruiny antycznego Priapos

Informacje praktyczne

Noclegi

W centrum Karabiga znajduje się hotel Yakamoz (tel. 90 286 354 14 00) dysponujący 18 pokojami z łazienką.

Popiersie Atatürka w Karabiga

Restauracje

Przy głównej ulicy miasta - Cumhuriyet Caddesi - biegnącej wzdłuż nabrzeża i tuż obok portu, położonych jest kilka lokant i restauracji. Polecamy restaurację Sahil Balık Evi, specjalizującą się w daniach z ryb, ale podającą również smaczne köfte z pilawem. Wśród innych lokali wyróżnia się Başak jako najmodniejsza restauracja w miasteczku oraz Kordon - lokal najbardziej tradycyjny.

Köfte z restauracji Sahil Balık Evi w Karabiga

Zakupy

Dzień targowy w Karabiga przypada w piątek.

Centrum miasteczka Karabiga

Co warto zobaczyć: 

Największą atrakcją Karabiga są pozostałości murów miejskich położone malowniczo na wzgórzach około 2 km od centrum miasta. Niegdyś stał tu potężny zamek o 24 wieżach, strzegący podwójnego portu miasta Priapos.

Panorama Karabiga

Ruiny Priapos nie są w żaden sposób oznaczone przez kierunkowskazy, ale na szczęście widać je z daleka. Wstęp na teren ruin jest darmowy.

Ruiny antycznego Priapos

Podczas zwiedzania należy zachować ostrożność, ponieważ teren ruin nie jest ogrodzony, a często przechodzi się tuż przy urwisku. Piękne widoki stanowią tu dodatkowe zagrożenie, chwila nieuwagi grozi wypadkiem! Dodatkowo teren jest zarośnięty kolczastymi zaroślami, więc może się przydać dobre obuwie i długie spodnie.

Panorama z Priapos

Oprócz oglądania samych ruin warto jest wspiąć się na wzgórze, aby móc podziwiać klify górujące nad wodami morskimi oraz ukryte pomiędzy nimi zatoczki. Z zatoczek można skorzystać w celu wzięcia kąpieli morskiej.

Kąpiel w zatoczce w Karabiga

Na wystających z wody morskiej kamieniach często przysiadają mewy i kormorany.

Kormorany z Karabiga

Pomiędzy centrum Karabiga a ruinami Priapos znajduje się dzielnica letniskowa, popularna wśród rodzin tureckich. Jest tam plaża z leżakami, a nieopodal są bary i kawiarnie.

Co roku na przełomie czerwca i lipca w Karabiga odbywa Festiwal Morski (tr. Karabiga Priapos Deniz Festivali). W jego trakcie można podziwiać występy lokalnych artystów oraz wziąć udział w zawodach sportowych.

Panorama z Priapos

Jak dotrzeć?: 

Samochodem: do Karabiga najłatwiej jest dotrzeć własnym transportem. Jadąc z kierunku Çanakkale należy kierować się trasą E90 na północny-wschód, przez Lapseki. Po przejechaniu 86 km licząc od Çanakkale trzeba odbić od tej trasy na północ (w lewo), podążając za kierunkowskazami na Karabiga (Priapos). Na tym skrzyżowaniu znajdują się jedyne na trasie brązowe tablice, sugerujące, że Karabiga jest miejscem atrakcyjnym turystycznie. Po dalszych 20 km droga doprowadza do centrum Karabiga.

Trasa alternatywna prowadzi bocznymi drogami, ale umożliwia odwiedzenie po drodze ruin Parionu. Wówczas należy, jadąc z kierunku Çanakkale trasą E90, odbić na 74 kilometrze na północ (w lewo), podążając za kierunkowskazami na Kemer (Parion). Po dalszych 12 km droga doprowadza do wsi Kemer, na terenie której znajdują się ruiny antycznego miasta Parion.

Widoki na trasie z Parion do Karabiga

Do tego momentu droga jest bardzo dobrej jakości, ale dalsza trasa wiedzie drogami bardzo słabymi, rozjeżdżonymi przez ciężarówki kursujące do pobliskiej fabryki. Co gorsza, trzeba przejechać tuż obok tego zakładu, a rozmieszczone przy drodze megafony potrafią nieźle przestraszyć niczego nie spodziewających się podróżnych, obwieszczając znienacka Dikkat, fabrika çıkışı! (Uwaga, wyjazd z fabryki!).

Wieś Aksaz leżąca na trasie z Parion do Karabiga

Dalej droga, odcinkami o nawierzchni szutrowej, prowadzi wzgórzami, zbliżając się i oddalając od wybrzeża Morza Marmara, przez wieś letniskową Aksaz. W sumie od Parionu do Karabiga należy pokonać około 27 km i nie jest to przejazd łatwy i przyjemny, pomimo miejscami ciekawych widoków.

Widoki na trasie z Parion do Karabiga

Dojazd z centrum Karabiga do ruin Priapos wymaga pokonania około 2 km po drodze niezłej jakości, ale nie zaznaczonej na mapach (m.in. na Google Maps). Jadąc z kierunku centrum miasteczka należy kierować się w kierunku północno-wschodnim, po przejechaniu niewielkiego odcinka w oddali stają się widoczne charakterystyczne kształty dawnych obwarowań.

Ruiny Priapos widziane z drogi

Współrzędne geograficzne ruin Priapos to: 40.414501, 27.325333

Autokarem: z miasta Biga, odległego o 23 km, kursują co godzinę autokary do Karabiga.

Przystanek dolmuszy w Karabiga

Promem: istnieje połączenie promowe pomiędzy Karabiga a położonym po drugiej stronie Morza Marmara portem Barbaros, 9 km na południowy-zachód od Tekirdağ.

Port w Karabiga

Powiązane artykuły: