Jak wymienić walutę na liry tureckie?

Ponieważ zazwyczaj ceny w lirach tureckich są dla kupującego korzystniejsze, niż ceny podawane w euro czy też w dolarach, warto wymienić posiadane waluty na liry. Oto garść porad dotyczących tej kwestii:

1. Nie opłaca się kupować lirów tureckich w Polsce - po pierwsze trudno znaleźć kantor prowadzący ich sprzedaż, po drugie - jeżeli uda nam się znaleźć taki punkt, zazwyczaj na lotnisku - to kurs wymiany będzie dla nas bardzo niekorzystny. Wyjątkowo, jeżeli podróżujemy na własną rękę i możemy znaleźć się w Turcji w środku nocy czy też w niedzielę, warto zakupić drobną kwotę na dobry początek podróży.

2. W Turcji wymianą walut zajmuje się wiele instytucji. Są wśród nich oczywiście kantory, ale również banki, poczta, hotele czy nawet niektóre sklepy.

3. Ponieważ lira turecka nie należy do najstabilniejszych walut na świecie (chociaż w obecnych czasach coraz trudniej o jakąkolwiek walutę spełniającą ten wymóg), pieniądze należy wymieniać na liry stopniowo, aby nie stracić w sytuacji gwałtownej zmiany kursu wymiany.

4. Odradzamy wymianę w hotelach - zazwyczaj kurs jest tam niekorzystny dla nas - hotelarze liczą na nasz brak orientacji w tej kwestii.

5. Również wymiana waluty w bankach nie jest najlepszym rozwiązaniem - kurs jest tam niezły, ale możemy zmarnować tam masę czasu na podpisywanie dokumentów. Koniecznie trzeba mieć przy sobie paszport - banki zazwyczaj go sprawdzają przy wymianie. Dodatkowo godziny otwarcia tureckich banków są dość krótkie (i z przerwą na lunch).

6. Poczta turecka, oznaczona żółtym szyldem PTT, często trudni się wymianą walut, chociaż zawsze warto się upewnić, czy konkretna placówka oferuje nam taką możliwość. Pobierana jest też prowizja od wymienionej kwoty.

7. Kantory (döviz) są dobrym wyborem. Czynne dłużej od banków, często nie pobierają prowizji, a załatwienie sprawy zajmuje parę minut. Warto jednak przed wymianą porównać kursy w różnych placówkach oraz pamiętać o zasadzie: brak prowizji - gorszy kurs wymiany.

8. Warto również wziąć pod uwagę możliwość wypłacenia lirów tureckich z bankomatów, chociaż czekają nas tutaj dodatkowe opłaty za przewalutowanie. Pozostawmy tę opcję jako awaryjną, chociaż nie w 100% pewną (bankomaty też się psują, brakuje w nich gotówki, itp. - zwłaszcza w niedziele).

9. Co to konkretnej waluty, jaką warto ze sobą zabrać do Turcji, to wypowiadaliśmy się w tej kwestii w innym miejscu. Jeżeli chodzi o łatwość wymiany na liry, to najczęściej uda nam się wymienić euro, dolary i funty, chociaż problemów nie powinniśmy mieć też przykładowo z japońskimi jenami. Wymiana złotówek w Turcji to duże wyzwanie.

Wróć do listy najczęściej zadawanych pytań.

Odpowiedzi

mmma

jezeli ma sie konto W citiBanka to mozna wybierac liry z bakomatu tego banku bez prowzji. radze zaozyc konto walutowe. samo posiadanie mozliwosci pobierania peniedzy z bankomatu jest wygodniejsze niz wymiana. czesto kantory nie prowadza wymiane zlotowek.

Pekao s.a.

na ich stronie jest nazwa banku, z którego bankomatów nie ma prowizji, lista bankomatów jest tez dostępna online.

wymiana pieniędzy

Faktycznie nie opłaca się wymieniać w polsce. Przy takiej opcji za wymianę zapłacił bym ok 2,1 zł za TL (kurs kantorowy) Przy wypłacie z bankomatu lub płaceniu kartą wychodziło zależnie od kursu ok 1,84-1,88. W chwili obecnej wiele banków oferuje karty z wypłata bez prowizji na całym świecie, polecam rozejżec się za taką kartą. Ewentualnie polecamrównież Euro: 1. funkcjonuje nieoficjalnie jako 2 waluta z przelicznikiem 2:1 co oznacza że obecnie jeżeli kupimy EUR ponizej 4 zł to jesteśmy do przodu w stosunku do zakupu TL w polsce. (trzeba uważać, niektórzy w sklepie stosują inne kursy np 1,5:1) 2. kozystny jest kurs wymiany (wyszło ok 1,86 zł/TL) przy wymianie Zł->EUR->TL Osobiście polecam wymianę w bankach, ze względu na kożystniejszy kurs. Nikt nic od nas nie chciał (przy wymianie 200EUR), nic nie trzeba było wypełniać, mimo iż pani nie mówiła po angielsku po pokazaniu jej EURO było wiadomo o co chodzi. Kurs kożystniejszy o ok 0,05-0,1 TL za euro niż w kantorach (sprawdziliśmy kilka) i pomimo poniesienia opłaty (w wysokości 1,9TL) za wymianę wyszło kożystniej niż w kantorze.

Lir Turecki

Mam do wymiany Liry Tureckie po kursie średnim bankowym, 691354817