Hipodrom w Stambule

Współrzędne GPS: 41.006500, 28.975901

Położenie w mieście: 

Hipodrom (tr. Sultanahmet Meydanı, At Meydanı) to dawny tor wyścigów konnych i rydwanów, zbudowany za czasów rzymskiego cesarza Septymiusza Sewera w 203 roku naszej ery. Za panowania Konstantyna Wielkiego, który przeniósł stolicę Cesarstwa Rzymskiego z Rzymu do Bizancjum, hipodrom został odrestaurowany i wzbogacony o arenę z widownią, która mogła pomieścić przeszło 100 tysięcy widzów.

Hipodrom w Stambule
Hipodrom w Stambule

To na stambulskim Hipodromie rywalizowały w czasach bizantyjskich dwie słynne drużyny rydwanów: Zieloni i Niebiescy. Ta rywalizacja doprowadziła nawet do zamieszek, w których zginęło około 30 tysięcy osób.

Obecnie najciekawsze punkty na Hipodromie to Obelisk Totmesa III, Kolumna Wężowa, Kolumna Konstantyna VII Porfirogenety oraz Niemiecka Fontanna.

Hipodrom w Stambule
Hipodrom w Stambule

Obelisk Totmesa III (tr. III. Tutmosis Dikilitaşı) został do Konstantynopola przywieziony w 390 roku naszej ery przez Teodozjusza Wielkiego prosto z Egiptu. Pochodzi ze Świątyni w Karnaku z 1490 roku przed naszą erą, a w celach transportowych został rozcięty na trzy części, z których do dnia dzisiejszego zachowała się część szczytowa.

Obelisk Totmesa
Obelisk Totmesa

Obecnie zadziwia turystów świetnym stanem i wyrazistością wyrytych w niej hieroglifów.

Obelisk Totmesa
Obelisk Totmesa

Cokół pod obeliskiem Totmesa III wykonany został z marmuru i ozdobiony reliefami pochodzącymi z czasów przeniesienia obelisku do Stambułu. Sceny na reliefach przedstawiają: cesarza Teodozjusza oferującego wieniec zwycięzcy wyścigu rydwanów, scenę wyścigów, cesarza z rodziną oraz poddanie plemion barbarzyńskich.

Cokół obelisku Totmesa
Cokół Obelisku Totmesa

Kolumna Wężowa (tr. Yılanlı Sütun) pochodzi natomiast ze Świątyni Apollina w Delfach. Została przetransportowana do Konstantynopola za czasów Konstantyna Wielkiego. W dawnych czasach zdobiły ją głowy wężów, z których obecnie jedna jest wystawiona w Muzeum Archeologicznym w Istanbule. Wiek samej kolumny szacowany jest na około 2500 lat.

Kolumna Wężowa
Kolumna Wężowa

Kolumna Konstantyna VII Porfirogenety (tr. Örme Dikilitaş, Konstantin Dikilitaşı) to 32-metrowy obelisk wzniesiony z nieoszlifowanych kamieni i odrestaurowany w czasach Konstantyna VII. Data powstania kolumny jest nieznana. Niegdyś pokryta była płytami z brązu, które przedstawiały zwycięstwa bitewne Bazylego I.

Kolumna Konstantyna VII
Kolumna Konstantyna VII

Niemiecka Fontanna (tr. Alman Çeşmesi) została wzniesiona w celu upamiętnienia drugiej rocznicy odwiedzin niemieckiego cesarza Wilhelma II w Istanbule w 1898 roku. Zbudowana w Niemczech, została przewieziona w częściach i złożona na Hipodromie. Wnętrze jej kopuły pokryte jest złotymi mozaikami.

Niemiecka Fontanna
Niemiecka Fontanna

Hipodrom można nazwać sercem najstarszej części Istanbulu. Stojąc na nim i rozglądając się wokoło, można podziwiać sześć minaretów Błękitnego Meczetu i dostojną bryłę Aya Sofii. Tylko kilka kroków dzieli nas od pałacu Topkapi.

Niestety w sezonie turystycznym urok tego miejsca i jego magia giną w huku autokarów i niezliczonych chmarach turystów. Aby w pełni docenić piękno tego miejsca polecamy spacer w niedzielne popołudnie. Wówczas muzea zamykają swoje podwoje, a wycieczki objazdowe omijają Istanbul szerokim łukiem.

Niemiecka Fontanna
Niemiecka Fontanna

Hipodrom przechodzi niesamowitą metamorfozę. Znikają turyści, nie błyskają flesze aparatów, a na trawnikach mieszkańcy Istanbulu rozpoczynają piknik, rozkładając koce na trawie, lub ruszają na niedzielny spacer, który poprowadzi ich przez park Gülhane nad wody Bosforu.

Powiązane artykuły: