Ankara

Współrzędne GPS: 39.918163, 32.849121

Region: 

Stolica Turcji licząca przeszło cztery miliony mieszkańców. Chociaż najstarsze znalezione ślady osadnictwa pochodzą z XIII wieku p.n.e., to tak naprawdę Ankara pozostawała niewiele znaczącą miejscowością aż do początków XX wieku naszej ery. W 1923 roku Atatürk ogłosił Ankarę nową stolicą Turcji, odbierając jednocześnie to miano Istanbulowi.

W przeciągu następnych osiemdziesięciu lat Ankara przekształciła się z 30-tysięcznej prowincjonalnej mieściny w nowoczesną metropolię. Ten nagły rozwój miasta jest widoczny w jego rozplanowaniu - miasto wygląda jakby ktoś użył linijki i naniósł na plan nowe ulice. Brak w Ankarze chaosu krętych uliczek Istanbulu czy Bursy.

Ankara - panorama z twierdzy

Co warto zobaczyć: 

Głównym powodem, dla którego większość podróżników zatrzymuje się w Ankarze jest Muzeum Cywilizacji Anatolijskich, które posiada w swoich zbiorach unikalną kolekcję eksponatów sięgających najdawniejszych dziejów Anatolii. Z okresu paleolitycznego w muzeum można zobaczyć znaleziska z jaskini Karain koło Antalyi, z okresu neolitu - wykopaliska z Çatalhöyük niedaleko Konyi, które uchodzi za najstarsze miasto w historii ludzkości. Ponadto można tu podziwiać wykopaliska z epoki brązu, asyryjskie czy hetyckie. 

Posążek Kybele z Çatalhöyük

Nieopodal muzeum wznosi się twierdza (hisar) na wzgórzu, z którego rozciąga się przepiękny widok na sporą część miasta. Wspinając się na wzgórze mijamy po drodze starą dzielnicę Ankary - rozpadające się budynki i wąskie uliczki, zamieszkane przez niezamożnych mieszkańców miasta.

Zupełnie inne znaczenie, zwłaszcza dla samych Turków, ma monumentalne mauzoleum Atatürka (Anıtkabir). Położone w rozległym parku i otoczone murem, jest pilnie strzeżonym miejscem, które Turcy otaczają wielkim szacunkiem, jako grobowiec twórcy nowoczesnego państwa tureckiego.

Ankara - Anıtkabir

Jak dotrzeć?: 

Autokarem z większości miast tureckich.

Pociągiem z Istanbulu, Izmiru, Kayseri, Sivas, Karsu, Malatyi, Vanu czy Adany.

Samolotem z Istanbulu, jak również (rzadziej) z Adany, Antalyi, Diyarbakır, Izmiru czy Vanu.