Góry

 

Turcja to górzysty kraj, wysokich szczytów ma niemało i pewnie dlatego panuje pewien bałagan w klasyfikacji najwyższych szczytów tego kraju. Czas sprostować często powtarzane schematy, np tu: https://podroze.travelizer.pl/turcja/zdobywamy-gory-5-najwyzszych-szczytow-turcji (Wulkan Süphan Dagi o wysokości 4058 m n.p.m. to drugi pod względem wysokości szczyt Turcji.) albo tu: www.ararattrek.pl (Zapraszamy na Wyprawę Süphan Dagi i Agri Dagi - dwa najwyższe szczyty Turcji, która jest przeznaczona dla wszystkich tych, którzy chcą się zaaklimatyzować przed wejściem na Ararat (5137 m n.p.m.) i przy okazji zdobyć drugi co do wysokości szczyt w Turcji - wulkan Süphan Dagi (4058 m n.p.m.), czy też tu: http://www.voyager64.com (Najwyższym szczytem jest jednocześnie najwyższy szczyt Turcji - wygasły wulkan Ararat (Ağrı) - 5136 m n.p.m., przykryty czapą wiecznych śniegów. Drugie miejsce pod względem wysokości zajmuje Süphan Dağı (4434 m n.p.m.). Albo nawet tu:http://www.geonames.org/TR/highest-mountains-in-turkey.html - drugi jest Mount Süphan .. Specjalistyczny http://peakery.com/region/turkey-mountains/?order=-elevation ma jeszcze inne dane - Mt. Suphan jest piątym najwyższym szczytem w Turcji !

A może wystarczy sięgnąć do Wikipedię ?

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_mountains_in_Turkey na drugim miejscu stawia Gelyansın or Uludoruk (Reşko Tepesi) 4134 m, a Süphan 4058 m na trzecim. Podobnie https://simple.wikipedia.org/wiki/List_of_mountains_in_Turkey, ale porównanie tabel uwidacznia różnice na dalszych pozycjach …

Zatem sięgnijmy po mapy: Turkey Michelina z 2012 r. (?) podaje wysokość Suphan Dagi – 4434 m a w paśmie Hakkari zaznacza szczyty Uludoruk 4.135 m i Buzul Dagi 4116 m.

Mapa Türkei wydana przez ADAC w 2011 r. określa wysokość Suphan Dagi na 4058 m, a w paśmie Buzul Dagi zaznacza szczyty Uludoruk 4135 m oraz Cilo Dagi 4116 m.

Na specjalistycznym http://www.adiyamanli.org/mountaineering_turkey.htm zamieszczono plan Cilo Mountain na którym oprócz Uludoruk 4136 m i Erinc 4116 m (= Buzul Dagi?) wskazano kilka innych szczytów o wysokości plasującej je w czołówce gór Turcji.

Jak zatem wygląda klasyfikacja najwyższych szczytów Turcji ???

Czy wierzyć Wikipedii: https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_mountains_in_Turkey

Büyük Ağrı (Mount Ararat) 39°42′09″N 44°18′00″E

5137

Ağrı

Gelyansın or Uludoruk (Reşko Tepesi) 37°29′09″N 44°00′18″E

4134

Cilo-Sat

Süphan 38°55′54″N 42°50′03″E

4058

Kaçkar Dağı 40°50′12″N 41°09′48″E

3932

Kaçkarlar

Erciyes (Mount Erciyes) 38°32′06″N 35°27′03″E

3916

Central Anatolia Region

Küçük Ağrı (Lesser Ararat, Little Ararat, Mount Sis) 39°39′N 44°24′E

3896

Ağrı

Handeyade (Catalkaya, Samdi) 37°19′N 44°15′E

3794

Cilo-Sat

Kızılkaya (tr)

3767

Aladağlar

Büyük Demirkazık (Greater Demirkazık) 37°47′51″N 35°09′33″E

3756

Aladağlar

Kısara

3752

Cilo-Sat

Mazanı

3725

Cilo-Sat

Tak czy inaczej, Suphan Dagi nie jest drugim co do wysokości szczytem Turcji, c.b.d.u.

Dla potwierdzenia, że są takie góry w Turcji - poza Araratem -które mają lodowceCilo Dagi

Muszę przyznać, że tureckie góry są całkiem wysokie, nie wiedziałam, że znajdują się tam takie szczyty.

Nie wiem na ile zmienilo sie, ale 4 lata temu oznakowan sie nie uswiadczylo poza paroma wyjatkami. Turczynka opowiadala mi tez, ze w  Taurus chodza z mezem tylko z przewodnikiem. Slynny szlak licyjski (a to zadne gory przeciez) wola o pomste do nieba w temacie oznakowan i gdzies juz tu pisalam, ze wiekszosc spotkanych osob pytala ze smiechem "A ile razy sie zgubiliscie?". Gory maja cudne i zupelnie niewykorzystane. Moze cos sie dzieje w tym temacie bo po 4 latach nieobecnosci w Stambule zaskoczyla mnie ilosc ludzi joggingujacych, jezdzacych rowerami, a i ilosc fitnessclubow wydala mi sie wieksza. Moze i szlaki gorskie juz sie wytyczaja?

Sądząc po mapach to tylko Góry Pontyjskie są popularne i "deptane". Jak popatrzyć na satelitę google to widać ścieżki, może są oznakowane. Nie byłem nie wiem. Ale ciekawi mnie, czy Turcy chodzą turystycznie po górach. Myślę o grupowych "rajdach", wycieczkach, zdobywaniu, GOT-ach itp.

A czy funkcjonuje tam odpowiednik naszego PTTK - wydającego stosowne legitymacje górskie a tym samym nadający uprawnienia...

Jaka jest - o ile jest sytuacja z schroniskami górskimi ?

To są pytania - jakie kiedyś zadał mi krajowy wędrownik górski. 

Z tego co wiem sa jakies kluby wspinaczkowe. Ale jaka to skala, nie mam pojecia. Babeczka, ktora mi to opowiadala wspominala tez o grupach ludzi, ktorzy lubia czasem pochodzic. Jesli sa przewodnicy tzn. ze sa tez klienci.

Nie chcialabym uogolniac, ale na ile poznalam Tureckie towarzystwo, przemeczac sie nie lubia. A i meczliwosc podczas przechadzek pod gorki zaobserwowalam wzmozona. Widac jednak tendencje wzrostowa w temacie sportu wiec moze i tu cos sie ruszylo. Co do odpowiednika PTTK... no bardzo bym sie zdziwila, przynajmniej nie w takim wydaniu i skali jak w Polsce. 

Fakt, góry są męczliwe. Dlatego górale w góry nie chodzą dla przyjemności, tylko dla dutków. Wodzą ceprów po wierchach i za tę ciężką pracę biorą wynagrodzenie. To cepry lubią się męczyć - chodząc po górkach - dla przyjemności. Tak jest we wszystkich górach, no może poza Górami Bukowymi w Szczecinie :)

W Turcji spotykałem grupy wycieczkowe w obiektach zabytkowych i muzeach (nie zawsze mogłem stwierdzić czy to byli Turcy) ale nie widziałem takich "złazów" turystycznych młodzieży tureckiej na Nemrut posągowej i Nemrut (Nemrud?) kraterowej, ani na Uludagi w Bursie, ani na Tahtali. Chyba to jest sprzeczne z ich mentalnością albo i religią? Gdyby u nas były takie góry, to nie byłoby gdzie szpilki wcisnąć (jak na Giewoncie) !