5 powodów, dla których warto pojechać do Kapadocji

Co roku pojawiają się w sieci tysiące pytań dotyczących wizyty w Kapadocji, mające bardzo podobny wydźwięk - czy aby ten cud natury nie jest przereklamowany? Turyści często obawiają się, że Kapadocja to taka pułapka, do której wciągają ich chciwi i podstępni przedstawiciele biur podróży, w rzeczywistości nie warta wydania pieniędzy i spędzenia co najmniej dwóch dni w podróży. Podobne wątpliwości miała również ekipa Turcji w Sandałach, ale po cudownym tygodniu spędzonym na poznawaniu tej niezwykłej krainy przekonaliśmy się, że na 100% warto. Nie tylko warto - tam po prostu trzeba pojechać! Jeżeli nie macie aż tyle czasu, to i tak - jedźcie i niech Wam nie będzie szkoda wysiłku i wydatku, już po kilku godzinach na miejscu przekonacie się, że jest to miejsce, w które będziecie chcieli wracać wielokrotnie. Dlaczego? Oto lista pięciu najważniejszych powodów, dla których do Kapadocji należy pojechać.

Typowy widok w Kapadocji

1. Trekkingi w malowniczych dolinach

Niezwykły krajobraz Kapadocji, uformowany przez wybuchy wulkanów (spokojnie, obecnie nie są one aktywne) oraz wielowiekowe działanie erozji to wspaniałe miejsce na wielogodzinne wędrówki. Już same nazwy dolin kapadockich kuszą do ich odkrywania - Dolina Różna, Gołębia czy Mieczy to tylko najsłynniejsze z nich. Jeżeli nie jesteście zwolennikami pieszych spacerów, to nic nie szkodzi - lokalne agencje proponują odkrywanie uroków tej krainy konno lub na rowerze. Trasy nie są trudne technicznie, a jednocześnie, pomimo ogromnej popularności Kapadocji wśród turystów, wcale nie są zatłoczone. Można w ciszy i spokoju wędrować wśród niezwykłych form skalnych, wspinać się do wykutych w nich pomieszczeń i co chwilę przystawać w zachwycie, gdy naszym oczom ukaże się, tuż za zakrętem ścieżki, kolejny piękny widok.

Konno przez Dolinę Mieczy

2. Arcydzieła sztuki wczesnochrześcijańskiej

W wykutych w miękkim tufie wulkanicznym pomieszczeniach w dawnych czasach działały wspólnoty chrześcijańskie, a stworzone przez nie dzieła sztuki naskalnej należą do najwspanialszych przykładów wizualnej kultury bizantyjskiej. Większość wycieczek zorganizowanych trafia do najsłynniejszego skupiska tych arcydzieł czyli do Parku Narodowego Göreme. Niestety trudno tam o spokojne studiowanie fresków - na obejrzenie każdego z nich turyści mają po 5-10 minut, a pomieszczenia są zatłoczone do granic możliwości. Jednak nic straconego - tuż obok stoją w zapomnieniu kościółki z cudnymi malowidłami, do których prawie nikt nie zagląda. Warto zajrzeć chociażby do stojącego tuż przy Göreme kościółka znanego jako El Nazar i zaskoczyć jego strażnika, który przez cały dzień w spokoju czyta sobie gazety popijając herbatę.

Freski w kościele El Nazar

3. Tajemnicze podziemne miasta

Być w Kapadocji i nie zejść pod ziemię? Wizyta w podziemnym, wielopoziomowym mieście bywa dla wielu turystów najciekawszym przeżyciem, które na długo pozostaje w pamięci. Takich tajemniczych osiedli skrywających się pod ziemią jest w Kapadocji wiele - ile dokładnie, tego nie wiadomo, dość wspomnieć, że w 2014 roku odkryto kolejne z nich, podobno największe ze znanych, na terenie miasta Nevşehir. Nie jest ono jeszcze udostępniane zwiedzającym, ale nic straconego - możecie zajrzeć do bardzo znanych miast podziemnych w Kaymaklı i Derinkuyu albo do tych nieco mniejszych i rzadziej odwiedzanych przez wycieczki zorganizowane - na przykład w Mazı lub Özkonak. Tylko uważajcie - to nie jest rozrywka dla osób cierpiących na klaustrofobię - wąskie przejścia, ślepe zaułki, strome schody i drabiny to niezbędne elementy każdego podziemnego miasta w Kapadocji.

Podziemne miasto Derinkuyu

4. Warsztaty ceramiczne

Czy próbowaliście kiedyś swoich sił przy kole garncarskim? Jeżeli nie, to Kapadocja jest idealnym miejscem na debiut. Skupisko warsztatów ceramicznych znajduje się w mieście Avanos, położonym nad Czerwoną Rzeką (tr. Kızılırmak), która od wieków dostarcza garncarzom specjalną glinkę, idealną do produkcji wszelakich naczyń. Grupy zorganizowane odwiedzają ogromne "fabryki" położone na obrzeżach Avanos, ale gorąco zachęcamy turystów indywidualnych do wizyty w jednym z mniejszych warsztatów w centrum miasteczka, zlokalizowanych, naturalnie, w podziemiach wykutych w skalne. Przy okazji można kupić sobie piękną pamiątkę z Kapadocji, tylko nie zapomnijcie, że trzeba się ostro targować.

Garncarz z Avanos przy pracy

5. Podziwianie Kapadocji z wysoka

Prawie każdego rana, jeszcze przed wschodem słońca, niebo nad Kapadocją rozkwita setkami balonów wycieczkowych. To niezapomniane przeżycie i okazja do odbycia lotu balonem w niezwykle malowniczych okolicznościach przyrody. Jeżeli nie stać Was na taką dość drogą przyjemność, to gorąco polecamy wspięcie się na jedną z górujących nad Kapadocją twierdz i spojrzenie z góry na tą niezwykłą krainę. Najczęściej odwiedzana jest skalna twierdza w Uçhisar, ale wejście na fortyfikacje w Ortahisar dostarcza większej dawki adrenaliny.

Widok z twierdzy w Ortahisar

Oczywiście powyższa lista nie wyczerpuje atrakcji, jakie czekają na turystów w Kapadocji. Wiele osób szczególnie miło wspomina lokalną kuchnię i jej specjalność - zapiekany w glinianym naczyniu testi kebab czyli soczyste kawałki mięsa i warzyw. Inni z uśmiechem wracają wspomnieniami do skały przypominającej wielbłąda, do fallicznych form skalnych w dolinie Paşabağı lub do oddalonej od centrum Kapadocji doliny Ihlara. Jedno jest pewne - do Kapadocji trzeba się wybrać!

Powiązane artykuły: 

Odpowiedzi

Kapadocja

Zgadzam się w 100%-do Kapadocji trzeba pojechać! Byliśmy 4dni i na pewno tam kiedys wrócimy!